Ursula von der Leyen o szczepionkach: Byliśmy zbyt optymistyczni, jeśli chodzi o masową produkcję

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że niektóre założenia unijnej strategii szczepień przeciw COVID-19 były zbyt optymistyczne. Dodała, że opóźnienia z autoryzacją szczepionek wynikają z troski o bezpieczeństwo preparatu podawanego pacjentom.

Ursula von der Leyen musiała bronić się podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przed zarzutami o zbyt powolne tempo dostaw szczepionek do państw członkowskich. Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że cel wyznaczony przez Brukselę nadal obowiązuje. - Zrobimy wszystko, by do lata zaszczepić około 70 procent populacji - powiedziała.

Von der Leyen: Zbyt optymistycznie patrzyliśmy na masową produkcję szczepionek

Ursula von der Leyen wyjaśniła, że pomysł na stworzenie unijnego mechanizmu zamówień szczepionek na koronawirusa był "dobry i konieczny", ponieważ doszło do sprawiedliwego podziału szczepionek pomiędzy poszczególne państwa. Von der Leyen przyznała, że niektóre założenia mechanizmu były jednak zbyt optymistyczne. 

Rosyjska szczepionka przeciwko COVID-19 Sputnik VLitwa nie kupi szczepionki Sputnik. "Nawet gdyby została ona zatwierdzona"

Dziś w tej walce z wirusem nie jesteśmy w miejscu, w którym chcieliśmy się znaleźć. Mieliśmy opóźnienia z dopuszczeniem szczepionek do obrotu, zbyt optymistycznie patrzyliśmy na masową produkcję i że to, co zostało zamówione, będzie dostarczone

- powiedziała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że Unia musi wyciągnąć z tego wnioski. Von der Leyen dodała, że system zatwierdzania szczepionek w Unii Europejskiej wymaga czasu, ale gwarantuje bezpieczeństwo.

- Nie można pójść na kompromis, jeśli chodzi o wstrzykiwanie zdrowemu człowiekowi substancji aktywnej biologicznie. Zaufaliśmy procedurom Europejskiej Agencji Leków, ale to oznacza dodatkowe trzy, cztery tygodnie na akceptację. Ten dodatkowy czas, to inwestycja w bezpieczeństwo - powiedziała.

Prof. Krzysztof SimonProf. Simon: Amantadyna wywołuje mutacje. Nie wolno takich rzeczy stosować

Zobacz wideo Co jeśli zarazimy się między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki? Q&A z dr Grażyną Cholewińską-Szymańską
Więcej o: