Absurdalny bilans szpitala na PGE Narodowym. Koszty: 46,6 mln zł. Liczba pacjentów: 350

Bilans działania PGE Narodowego jako szpital przedstawili posłowie Koalicji Obywatelskiej. Przez dwa ostatnie miesiące 2020 roku koszty przystosowania stadionu i jego działania wyniosły 46,6 mln zł. Szpital przyjął w tym czasie 350 pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.
Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej - Dariusz Joński i Michał Szczerba - poinformowali we wtorek o kolejnych ustaleniach w sprawie kosztów budowy szpitala tymczasowego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Politycy wielokrotnie interweniowali w tej sprawie. W styczniu tego roku pisali, że samo przystosowanie stadionu na potrzeby szpitala kosztowało 18 mln złotych.

Szpital Narodowy pochłonął 18 mln na modernizację. Miliony na utrzymanie Szpital Narodowy pochłonął 18 mln na modernizację. Miliony na utrzymanie

Stadion Narodowy jako szpital. Koszt - 46 mln zł w dwa miesiące. Liczba pacjentów: 350

Z dokumentów resortu zdrowia, do których podczas interwencji poselskich dotarli parlamentarzyści wynika, że koszt organizacji i funkcjonowania szpitala na PGR Narodowym w listopadzie i grudniu wyniósł ponad 46 milionów złotych (dokładnie 46 615 634, 49 zł). Pierwszy pacjent trafił tam 5 listopada. Do końca grudnia leczonych tam było łącznie 350 chorych na COVID-19.

- Mamy trzy pisma, które wskazują na tę kwotę. Pierwsze pismo jest z KPRM i podpisane zostało przez podsekretarza stanu Jarosława Wenderlicha, gdzie poprosiliśmy o informacje, jakie były koszty udostępnienia i przystosowania terenu PGE Narodowy na szpital tymczasowy o pojemności od 500 do 1200 łóżek oraz 12 punktów szczepień. Z tej informacji, którą otrzymaliśmy na piśmie, wynika wprost, że koszt na dzień podpisania tego pisma to 29 mln 36 tys. 636 zł i 77 gr. - powiedział poseł Dariusz Joński.

W kolejnym piśmie, dotyczącym kosztu całkowitego funkcjonowania szpitala tymczasowego w listopadzie napisano, że wyniósł on ponad pięć milionów złotych (5 853 324, 92 zł). Koszt funkcjonowania placówki w grudniu wzrósł natomiast do 11 725 672, 80 złotych. Do pracy w szpitalu tymczasowym zakontraktowano także ponad 500 pracowników: 185 lekarzy, 161 pielęgniarek, 98 ratowników, 30 rejestratorów, 27 opiekunów i 19 techników.

Michał Dworczyk Dworczyk o szczepionce Sputnik. "Na razie nie analizowaliśmy zakupu"

****

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: