Dworczyk o rosyjskiej szczepionce Sputnik. "Na razie nie analizowaliśmy zakupu"

- Na razie nie analizowaliśmy zakupu szczepionki Sputnik - powiedział we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. - Czas, aby Komisja Europejska wyegzekwowała od producentów dostawy, które będą odbywały się zgodnie z harmonogramem i w zadeklarowanej wielkości - podkreślił.

- My na razie nie analizowaliśmy zakupu szczepionki Sputnik - powiedział Michał Dworczyk zapytany w TVP1, czy rząd rozważa zakup rosyjskiego preparatu Jak pisaliśmy we wtorek na Gazeta.pl, Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich poinformował, że 19 stycznia złożył wniosek o rejestrację szczepionki Sputnik V na terenie Unii Europejskiej. Złożenie dokumentu potwierdziły władze UE. 

Szczepionka Sputnik VSputnik V bliżej UE. Wniosek o rejestrację rosyjskiej szczepionki na

"Czas na to, aby Komisja Europejska wyegzekwowała od producentów dostawy"

Michał Dworczyk dodał, że rząd w tej chwili skupia się na tym, "żeby wymóc na Komisji Europejskiej rzetelne wywiązanie się z umów z producentami, które są już zakontraktowane". - Przypomnę, że Polska ma zakontraktowane około 100 mln dawek szczepionki do końca roku; inne kraje UE również mają zakontraktowane bardzo duże wolumeny szczepionek - dodał Dworczyk.

- Czas na to, aby Komisja Europejska wyegzekwowała od producentów dostawy, które będą odbywały się zgodnie z harmonogramem i wielkości pierwotnie zadeklarowanej przez producentów - dodał.

Obecnie szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna oraz Astra-Zeneca Polska otrzymuje w ramach kontraktów zawartych przez Komisję Europejską, podobnie jak inne państwa UE. Dworczyk poinformował we wtorek, że kolejna partia szczepionki Moderny jest opóźniona - przyjedzie 11 lutego i będzie mniejsza o 20 tys.

Michał DworczykDworczyk: Dostawa szczepionek Moderny opóźniona. "Będzie mniejsza o 20 tys."

autor: Mikołaj Małecki/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zobacz wideo "Szczepienia dwóch prędkości" konieczne dla uzyskania odporności zbiorowej?
Więcej o: