Do II tury testowania zgłosiło się ok. 32 tys. nauczycieli. Prawie 100 tys. mniej niż poprzednio

Do drugiej tury badania przesiewowego, które ruszyło w niedzielę, zgłosiło się około 32 tys. nauczycieli. W pierwszej uczestniczyło ich ponad 130 tys. - poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

W ramach rozpoczętej od niedzieli 7 lutego drugiej tury testów przesiewowych wśród nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych zgłosiło się tym razem mniej chętnych - ok. 32 tys.

- Kilka tygodni temu mieliśmy ponad 130 tys. nauczycieli, którzy zgłosili się do testów wraz z personelem administracyjnym. W chwili obecnej mamy zgłoszenia na poziomie 32 tys. - podsumował rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przypomniał, że testy przeprowadzą wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Na testy mogły zgłaszać się osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych i otrzymały wynik negatywny, a chciały ponownie poddać się badaniu. Kolejna tura testów, tym razem dla nauczycieli przedszkoli, rozpocznie się w niedzielę 14 lutego i potrwa do 19 lutego.

Pierwsze testy przesiewowe dla tej grupy zawodowej przeprowadzono między 11 a 17 stycznia, tuż przed powrotem najmłodszych dzieci do nauki stacjonarnej. Wymazy pobrano wtedy od ponad 136 tys. osób. Zakażenie wykryto u 2591 osób.

Wkrótce szczepienia nauczycieli

Andrusiewicz wspomniał też o najnowszych badaniach skuteczności szczepionki AstryZeneki. Tym preparatem od piątku mają być szczepieni nauczyciele poniżej 60 lat. W charakterystyce produktu leczniczego tę skuteczność określono na 59,5 proc.

Rzecznik powiedział, że kolejne badania kliniczne prowadzone przez AstręZenekę pokazują skuteczność po pierwszej dawce na poziomie 76 proc., a po drugiej na 82 proc. - Miejmy nadzieję, że te dodatkowe dane jeszcze bardziej skłonią grupę nauczycieli do szczepienia - powiedział.

Autorka: Klaudia Torchała / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: