Szczepienia nauczycieli - pierwszy dzień rejestracji. Czego system nie przewidział

Rozpoczęły się zapisy na szczepienia pierwszej grupy pedagogów i pracowników żłobków. Okazuje się jednak, że pojawił się problem w rejestracji najmłodszych chętnych.

Zapisy na szczepienia dla nauczycieli szkół oraz przedszkoli ruszyły dzisiaj (8 lutego). W pierwszej kolejności szczepionki zostaną podane osobom, które już pracują stacjonarnie. W kolejnym etapie dołączą także nauczyciele pracujący w wyższych klasach. Pierwsze dawki zostaną podane nauczycielom już w piątek, 12 lutego. Do szczepień w tej grupie uprawnionych jest około 430 tysięcy osób.

Trudności związane ze szczepieniami pracowników żłobków zaczynają się już na etapie formularza do zapisów przez internet. Rejestracja możliwa jest przez stronę Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jednak dyrektorzy placówek skarżą się na złą widoczność linku. 

Prace nad polską szczepionką przeciw COVID-19. Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie finansowePrace nad polską szczepionką przeciw COVID-19. Rząd zapowiada wsparcie

Nauczyciele i pracownicy żłobków. Jak się zgłosić na szczepienie?

Pracownicy instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 oraz instytucji pieczy zastępczej, którzy chcą poddać się szczepieniu, powinni zgłosić się do pracodawcy, czyli dyrektora lub kierownika placówki, w której pracują. To on wypełnia formularz i informuje chętnych o dokładnym terminie i miejscu szczepienia.

Szczepienia te będą się natomiast odbywać wyłącznie w szpitalach węzłowych - jest ich około 600. Rada Medyczna rekomenduje pracownikom poniżej 60. roku życia, by korzystali ze szczepionek AstraZeneca - mają one dawać około 60% skuteczność w ochronie przed zachorowaniem oraz 100% przed ciężkimi powikłaniami w przypadku, gdyby doszło do zakażenia.

Szczepionka Astrazeneca - charakterystykaSzczepionka AstraZeneca - jak działa? Opublikowano charakterystykę preparatu

Szczepienia. Problem z rejestracją najmłodszych pracowników

Na złej widoczności przekierowań do formularza problem się jednak nie kończy. Okazuje się bowiem, że w rejestracji nie uwzględniono najmłodszych opiekunów. Wiele osób rozpoczyna pracę w żłobkach jeszcze podczas studiów - chociażby w ramach praktyk. System odrzuca jednak osoby, które w formularzu wpisują numery PESEL zarezerwowane dla roczników 1999 i młodszych. Jak donosi portal RMF24, trwają już prace nad usunięciem błędu. 

Zobacz wideo Czy nauczyciele powinni być szczepieni szczepionką firmy AstraZeneca? Minister Dworczyk apeluje o odpowiedzialną komunikację
Więcej o: