Zełenski: Ukraina prowadzi negocjacje ws. nadwyżek szczepionki. "Mamy kontakty w Polsce"

W poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj prowadzi negocjacje z wieloma państwami, w tym z Polską, na temat przekazania przez nie nadwyżki szczepionek przeciw COVID-19 - podaje "The Guardian".

Na forum poświęconym walce z koronawirusem Wołodymyr Zełenski podkreślił, że pierwsza partia szczepionek, która ma dotrzeć na Ukrainę w lutym w ramach inicjatywy COVAX obejmie ponad 100 tys. dawek. Trafi ona do pracowników medycznych, którzy opiekują się pacjentami zakażonymi koronawirusem. - Prowadzimy teraz rozmowy z krajami, które będą nam przekazywać swoje nadwyżki. Mamy kontakty w Polsce - powiedział ukraiński prezydent.

Władze Ukrainy mają nadzieję, że uda się zaszczepić połowę populacji przeciwko COVID-19 do początku 2022 roku. W zeszłym tygodniu Zełenski powiedział, że Kijów zapewnił do tej pory łącznie 20 milionów dawek szczepionki.

Dworczyk: Polska zdystansowała m.in. Niemcy i Francję pod względem liczby szczepień

Według danych rządowej strony poświęconej szczepieniom, do tej pory w Polsce wykonano 1 656 708 szczepień (pierwszą dawką - 1 206 212, drugą dawką - 450 496). Dzienna liczba szczepień wynosi 14 568.

"Pod względem liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców Polska zdystansowała m.in. Niemcy, Francję, Portugalię, Austrię, Belgię, Finlandię i Hiszpanię. Zdecydowanie przekraczamy średnią dla całej Unii Europejskiej. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w Narodowy Program Szczepień" - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o: