Przedstawiciele Polski nieobecni na 11 z 17 posiedzeń unijnego komitetu zdrowia. Jest dymisja w GIS

W Głównym Inspektoracie Sanitarnym doszło do dymisji jednego z wicedyrektorów. Ma to związek z ujawnieniem informacji o tym, że przedstawiciele Polski nie uczestniczyli w 11 na 17 posiedzeń Europejskiego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego.

Jak podaje WP, pracę stracił wicedyrektor Departamentu Przeciwepidemicznego i Ochrony Sanitarnej Granic GIS, który odpowiadał za kontakty z europejskim komitetem. O wyciągnięciu konsekwencji personalnych poinformował opozycję minister zdrowia Adam Niedzielski podczas zamkniętego spotkania pod koniec ubiegłego miesiąca. - Pan minister potwierdził, że było to zaniedbanie i że zostały wyciągnięte konsekwencje - powiedział wówczas europoseł Bartosz Arłukowicz.

Polski przedstawiciel nie był obecny na posiedzeniach unijnego komitetu. "Byliście obrażeni na złą Unię"

Przypomnijmy, że o sprawie nieobecności przedstawicieli Polski podczas posiedzeń Europejskiego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego (HSC) poinformowali jako pierwsi posłowie opozycji. O pierwszych nieobecnościach Polski na posiedzeniach HSC informował już w marcu 2020 r. poseł Andrzej Halicki.

Rusza rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla nauczycieli. Same szczepienia zaczną się w piątek 12 lutego.Ruszają zapisy na szczepienia dla nauczycieli. Potrwają do końca lutego

"Polska nie brała udziału w posiedzeniach Health Security Committee, kiedy Unia alarmowała o COVID-19 i podejmowała decyzje o wspólnych zakupach, przelotach i pomocy. Wy byliście obrażeni na złą Unię" - napisał polityk w mediach społecznościowych.

Przedstawiciele Polski nie brali udziału w łącznie 11 na 17 posiedzeń komitetu. "Tam ważyły się między innymi losy szczepionek dla państw członkowskich" - podkreślił we wpisie na Twitterze Bartosz Arłukowicz.

- W komitecie zasiadają ministrowie i wiceministrowie zdrowia Unii Europejskiej, jest też przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia. Nie chodzi tylko o rekomendowanie pewnych rozwiązań KE. W ramach komitetu działa system alertów i wczesnego ostrzegania - EWRS (...) Komitet to bardzo ważne ciało unijne - powiedział poseł Andrzej Halicki.

GIS broni się przed zarzutami: HSC nie zajmuje się wspólnymi zamówieniami na szczepionki

Do tych informacji odniósł się Główny Inspektor Sanitarny, który w oświadczeniu odrzuca zarzuty opozycji. Według GIS na posiedzeniach komitetu nie zapadają żadne decyzje dotyczące wspólnych zamówień szczepionek czy jakiegokolwiek sprzętu medycznego. "HSC to grupa doradcza ds. bezpieczeństwa zdrowotnego na szczeblu europejskim. Komitet zajmuje się m.in. wymianą najlepszych praktyk i informacji na temat krajowych działań w zakresie zdrowia. Na posiedzeniach Komitetu nie są podejmowane oraz nie zapadają żadne decyzje dotyczące wspólnych zamówień" - czytamy.

Szczepionka koncernu AstraZenecaRPA wstrzymuje szczepienia preparatem firmy AstraZeneca

"Reprezentantem Polski w HSC jest przedstawiciel GIS i nigdy w historii nie była nim osoba w randze podsekretarza stanu. Obecnie reprezentacja Polski w HSC, decyzją GIS, jest poszerzana z uwagi na większą częstotliwość konsultacji w zakresie reakcji poszczególnych państw na zagrożenia epidemiczne" - informuje instytucja.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie ec.europa.eu, Europejski Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego zajmuje się wzmacnianiem koordynacji i wymiany informacji na temat działań w zakresie zdrowia. Państwa członkowskie konsultują się w ramach komitetu ws. krajowych reakcji na transgraniczne zagrożenia zdrowia, w tym zdarzenia uznane przez WHO za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. HSC wydaje również wspólne komunikaty dotyczące ochrony zdrowia, aby zapewnić spójne informacje o działaniach państw członkowskich.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?
Więcej o: