W poniedziałek 8 lutego zaczynają się zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 dla nauczycieli. Pierwszeństwo mają ci, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłobku. Pierwsze szczepionki zostaną podane nauczycielom w piątek 12 lutego. Na szczepienie może zapisać się w tej grupie ok. 430 tys. osób. Cała procedura zapisów dostępna jest na portalu gov.pl.
Celem usprawnienia szczepień dla grupy nauczycieli, przyjęto specjalny system zgłoszeń. Nauczyciel chętny na przyjęcie szczepionki przeciwko koronawirusowi powinien zgłosić to do swojego pracodawcy. Następnie pracodawca wypełnia specjalny formularz dostępny na stronie strefa.ksdo.gov.pl i przekazuje go do szpitala węzłowego, a także ustala ze szpitalem termin. Ostatecznie pracodawca przekazuje nauczycielom termin i miejsce szczepienia.
Uwaga! Formularz należy wypełnić do 10 lutego.
W ramach szczepień dla nauczycieli mogą się zgłaszać opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie, a także pracownicy placówek pieczy zastępczej, nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych, kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.
W piątek pierwsi nauczyciele otrzymają szczepionki. Rada medyczna rekomenduje, aby pedagodzy poniżej 60 roku życia otrzymali szczepionki AstraZeneca - dają 60% ochrony przed zachorowaniem, ale 100 proc. ochrony przed ciężkimi powikłaniami, kiedy już dojdzie do zakażenia.
Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, wszystkie są bezpieczne i skuteczne. Apelujemy o odpowiedzialność jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne. Oddajmy głos naukowcom, którzy potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca
- mówił minister Dworczyk.
Tempo szczepień będzie zależało od tego, jak szybko Polska otrzyma dostawy szczepionek, ale minister Dworczyk mówił, jak podaje gov.pl, że ma nadzieję zaszczepić wszystkich nauczycieli do końca lutego i przejść do kolejnych grup.
Idąc na szczepienie, należy zabrać dowód tożsamości i długopis - na miejscu trzeba wypełnić krótki formularz. Należy też poinformować personel o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach. Ważna jest punktualność - aby usprawnić cały proces. W dniu szczepienia powinno się zjeść śniadanie i przyjąć regularnie przyjmowane leki - bez odstępstw.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 4 728 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łączna liczba ofiar od początku epidemii w naszym kraju przekroczyła 39 tysięcy.