Ruszają zapisy na szczepienia dla nauczycieli. Pierwsze dawki zostaną podane w piątek 12 lutego

- Mam nadzieję, że do końca lutego uda się nam zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do szczepienia kolejnych grup - mówił Michał Dworczyk. Osób z tej grupy jest około 430 tysięcy, a tempo szczepień będzie zależał od dostaw szczepionek do Polski - taką informację podaje resort zdrowia.

W poniedziałek 8 lutego zaczynają się zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 dla nauczycieli. Pierwszeństwo mają ci, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłobku. Pierwsze szczepionki zostaną podane nauczycielom w piątek 12 lutego. Na szczepienie może zapisać się w tej grupie ok. 430 tys. osób. Cała procedura zapisów dostępna jest na portalu gov.pl.

Procedura zapisów. Gdzie się zgłosić?

Celem usprawnienia szczepień dla grupy nauczycieli, przyjęto specjalny system zgłoszeń. Nauczyciel chętny na przyjęcie szczepionki przeciwko koronawirusowi powinien zgłosić to do swojego pracodawcy. Następnie pracodawca wypełnia specjalny formularz dostępny na stronie strefa.ksdo.gov.pl i przekazuje go do szpitala węzłowego, a także ustala ze szpitalem termin. Ostatecznie pracodawca przekazuje nauczycielom termin i miejsce szczepienia. 

Uwaga! Formularz należy wypełnić do 10 lutego.

Komu przysługuje szczepienie?

W ramach szczepień dla nauczycieli mogą się zgłaszać opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie, a także pracownicy placówek pieczy zastępczej, nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych, kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Dla młodszych nauczycieli Astra Zeneca. Michał Dworczyk: Nie ma lepszych i gorszych szczepionek. 

W piątek pierwsi nauczyciele otrzymają szczepionki. Rada medyczna rekomenduje, aby pedagodzy poniżej 60 roku życia otrzymali szczepionki AstraZeneca - dają 60% ochrony przed zachorowaniem, ale 100 proc. ochrony przed ciężkimi powikłaniami, kiedy już dojdzie do zakażenia.

Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, wszystkie są bezpieczne i skuteczne. Apelujemy o odpowiedzialność jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne. Oddajmy głos naukowcom, którzy potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca

- mówił minister Dworczyk.

Tempo szczepień będzie zależało od tego, jak szybko Polska otrzyma dostawy szczepionek, ale minister Dworczyk mówił, jak podaje gov.pl, że ma nadzieję zaszczepić wszystkich nauczycieli do końca lutego i przejść do kolejnych grup.

Epidemia koronawirusa we FrancjiEksperci: Francji grozi fala zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa

Co zabrać i o czym pamiętać - najważniejsze informacje

Idąc na szczepienie, należy zabrać dowód tożsamości i długopis - na miejscu trzeba wypełnić krótki formularz. Należy też poinformować personel o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach. Ważna jest punktualność - aby usprawnić cały proces. W dniu szczepienia powinno się zjeść śniadanie i przyjąć regularnie przyjmowane leki - bez odstępstw.

DLOLUKoronawirus. 4 728 nowych przypadków, zmarły kolejne 93 osoby

W Polsce prawie 40 tysięcy ofiar od początku epidemii

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 4 728 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łączna liczba ofiar od początku epidemii w naszym kraju przekroczyła 39 tysięcy.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?
Więcej o: