Szczepionka AstraZeneca ma być nieskuteczna wobec wariantu wirusa dominującego w RPA. Szczepienia wstrzymane

Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Zweli Mkhize zapowiedział wstrzymanie szczepień na koronawirusa preparatem firmy AstraZeneca. Powodem są wyniki nowych badań, które wykazały, że szczepionka tej firmy jest wysoce nieskuteczna wobec wariantu wirusa dominującego w tym kraju.

Badania wykonane na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu nie wykazały, by zaszczepieni brytyjskim preparatem uczestnicy byli bardziej odporni na łagodną i umiarkowaną formę Covid-19 od uczestników otrzymujących placebo. Jednocześnie nie potwierdzono, czy szczepionka zapewnia ochronę przed ciężkimi objawami choroby z uwagi na niewystarczającą liczbę danych.

Zobacz wideo Co jeśli zarazimy się między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki? Q&A z dr Grażyną Cholewińską-Szymańską

Władze RPA czekają obecnie na decyzję naukowców, którzy mają zadecydować o sposobie stosowania szczepionek firmy AstraZeneca. Do tej pory kraj ten otrzymał ponad milion dawek tej szczepionki. Zgodnie z decyzją rządu szczepienia będą kontynuowane preparatami firm Johnson&Johnson i Pfizer.

Minister zdrowia RPA zapowiedział, że program szczepień będzie prowadzony zgodnie z planem. Od początku lutego szczepieni są tam pracownicy służby zdrowia. Południowoafrykański wariant koronawirusa został wykryty do tej pory w 32 krajach świata.

Więcej o: