Mateusz Morawiecki: W połowie lutego otwieramy hotele, kina i teatry. Będą limity miejsc

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były do tej pory niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 procent obłożenia miejsc. Podobnie z kinami i teatrami, gdzie również będzie obowiązywał limit 50 procent dostępnych miejsc - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. będą mogły wznowić również stoki i baseny (z wyłączeniem aquaparków). Decyzje zaczną obowiązywać od 12 lutego. Dodał, że restauracje i siłownie na razie pozostaną zamknięte.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził na początku konferencji, że "od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań" i "mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych". Zaznaczył jednak, że liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego można mówić jedynie o "kruchej stabilizacji".

Zobacz wideo Morawiecki: W połowie lutego otwieramy hotele, kina i teatry

- Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy jakie są dane pandemiczne - tłumaczył premier.

- Epidemia jest nieprzewidywalna i dlatego nasze decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, tak by wszyscy mogli się przygotować do zmian. Ale już musimy być gotowi na pesymistyczne, ale i ewentualne optymistyczne scenariusze. Chciałbym, by było jasne, że to co teraz zakomunikujemy jest działaniem warunkowym i po dwóch tygodniach będziemy sprawdzać, jaki będzie miało to wpływ na sytuację epidemiczną i tempo szczepień  - dodał premier. 

Obostrzenia. Morawiecki: Otwieramy hotele, kina i teatry

Jak zakomunikował Morawiecki, zmiany w dotychczasowych obostrzeniach sanitarnych będą dotyczyć działalności hoteli, kin i teatrów, a także aktywności na świeżym powietrzu. Decyzje rządu zaczną obowiązywać od 12 lutego.

W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były do tej pory niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych w wielkości do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami - do 50 proc. dostępnych miejsc. Doskonale wiemy, że wirus najszybciej rozprzestrzenia się w przestrzeniach zamkniętych, dlatego dopuszczamy wszelką aktywność sportową na terenach otwartych. Niestety restauracje i siłownie pozostaną na razie zamknięte

- mówił szef rządu.

Baseny w przestrzeniach zamkniętych i stoki również będą mogły wznowić działalność

Podczas rządowej konferencji głos zabrał również minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - Podsumowując decyzje dotyczące kultury i sportu - otwieramy od 12 lutego, warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym, kina, teatry, filharmonie i opery przy warunku podstawowym - wypełnieniu do 50 proc. widowni i maseczkach - tłumaczył. 

- Otwieramy sport na zewnątrz, korty, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie, ale i baseny. Decydujemy się na otwarcie basenów, bo tam zagrożenie związane z zakażeniem się wirusem jest mniejsze niż w innych zamkniętych przestrzeniach, choć oczywiście istnieje.  Apelujemy o odpowiedzialność - reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany - dodał. 

Na stronie rządu pojawiły się już informacje o zmianie niektórych obostrzeń. Wynika z nich, że choć za tydzień baseny zostaną otwarte, nie będzie to dotyczyło jednak aquaparków. 

Zmiany w obostrzeniach od 12.02Zmiany w obostrzeniach od 12.02 gov.pl

- Od 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujący, ale w sposób warunkowy - ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co będzie dalej się działo - mówił z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał też, że pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi przyjęło już ponad 90 proc. lekarzy. Dzięki temu możliwe będzie szersze otwarcie systemu opieki zdrowotnej, a kontakt z lekarzem "nie będzie już obarczony ryzykiem takim jak wcześniej".

Więcej o: