Przemysław Czarnek zapowiedział, że rząd wesprze badania nad polską szczepionką przeciw COVID-19

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wesprze finansowo instytucje, które zajmują się opracowaniem polskiej szczepionki przeciw COVID-19. Prace nad preparatem prowadzone są na Politechnice Warszawskiej.

W tej chwili na terenie Unii Europejskiej dopuszczone do stosowania są trzy szczepionki. To preparat opracowany przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecką firmę BioNTech, szczepionka amerykańskiej Moderny oraz szczepionka autorstwa brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Szef KPRM: Nie będzie szczepień władzy poza kolejnością. Różnica zdań Kwaśniewskiego i KomorowskiegoRząd powinien się szczepić poza kolejką? Kwaśniewski: Tak. Komorowski: Nie

Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie placówek opracowujących szczepionkę

W odpowiedzi na pytanie dotyczące wsparcia, szef MEiN podczas czwartkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że badania nad szczepionką trwają również w innych polskich ośrodkach. Czarnek przekazał, że rząd "jest z nimi w stałym kontakcie".

- Kontaktujemy się ze wszystkimi tymi placówkami, łącznie z Politechniką Warszawską, i oczywiście środki finansowe, o które uczelnie i uczeni, naukowcy wystąpią i które mogą dać szansę na wyprodukowanie polskiej szczepionki, będą przyznane - zapewnił cytowany przez RMF FMPrzemysław Czarnek.

Szczepienia w Polsce. Preparat Pfizera z największą skutecznością

Dotychczasowe badania pozwoliły na określenie skuteczności preparatu Pfizera na poziomie 95 proc., preparatu Moderny na poziomie 94,1 proc., natomiast AstraZeneki - 70 proc. W przypadku ostatniej z tych szczepionek zastosowanie optymalnej dawki zwiększa skuteczność do mniej więcej 90 proc.

Tadeusz RydzykRydzyk o obostrzeniach: "Ateiści zrobią wszystko, by wyrwać ludzi z kościoła"

Preparat AstraZeneca-Oxford w Polsce będzie stosowany jedynie w przypadku osób powyżej 60. roku życia - taką rekomendację wydała Rada Medyczna przy premierze. Powodem tego jest niewielka pula badań klinicznych tej szczepionki w przypadku osób powyżej 55. roku życia.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o: