Czy rząd powinien się szczepić poza kolejnością? Szef KPRM: To się nie sprawdzi

Ponad połowa Polaków nie ma nic przeciwko temu, by przedstawiciele rządu zaszczepili się poza kolejnością, wynika z sondażu opublikowanego przez "Super Express". Aleksander Kwaśniewski uważa, że to wyraz zdrowego rozsądku obywateli. Ale rząd nie podejmie takiej decyzji w obawie przed atakami opozycji.

Z przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" sondażu wynika, że Polacy nie mają nic przeciwko temu, aby przedstawiciele władzy zaszczepili się poza kolejnością. 54 proc. ankietowanych uważa, że prezydent, premier czy ministrowie powinni przyjąć dawkę przed innymi osobami.

Tadeusz RydzykRydzyk o obostrzeniach: "Ateiści zrobią wszystko, by wyrwać ludzi z kościoła"

Sondaż. Michał Dworczyk odrzuca możliwość wcześniejszego szczepienia władzy

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera twierdzi, że przedstawiciele władzy nie będą szczepieni przed innymi osobami. - W Polsce ze względu na bardzo wysoką temperaturę sporu politycznego, obawiam się, że tego rodzaju wydarzenie spowodowałoby bardzo duże napięcie i było wykorzystywane przez opozycję medialnie, populistycznie i nie przysłużyłoby się popularyzacji szczepień - skomentował.

Szef KPRM oświadczył przy tym, że "w wielu krajach najważniejsze osoby w państwie szczepią się w pierwszej kolejności, czy to ze względu na promocję szczepień i przekonanie obywateli do przyjęcia szczepionki, czy też z uwagi na bezpieczeństwo i ciągłość funkcjonowania najważniejszych struktur państwowych". Uważa jednak, że w Polsce by się to nie sprawdziło.

Kwaśniewski i Komorowski różnią się w opiniach na temat szczepień poza kolejnością

Wyniki sondażu skomentował Aleksander Kwaśniewski. - To, że większość Polaków uważa, że kierownictwo państwa powinno być zaszczepione, świadczy o ich zdrowym rozsądku. Ci ludzie muszą kierować niezmiernie istotnymi kwestiami, muszą analizować, przetwarzać i podejmować decyzje o bezpieczeństwie i przyszłości kraju - powiedział były prezydent w rozmowie z "SE".

Minister Przemysław Czarnek.Za tydzień ruszą szczepienia nauczycieli. Ale tylko tych do 60 r. życia

Innego zdania był Bronisław Komorowski. - Zawsze byłem przekonany, że społeczeństwo polskie jest bardzo egalitarne i najbardziej ceni sobie władzę, która nie stawia się ponad narodem i obowiązującym prawem. Ten wynik mnie dziwi. Nie sądziłem, że jesteśmy za uprzywilejowaniem władz - ocenił były prezydent.

Zobacz wideo Jak leczyć COVID-19 w domu? Najnowsze wytyczne objaśnia lek. med. Michał Domaszewski

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl  możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: