Dworczyk: W przyszłym tygodniu pierwsze szczepienia nauczycieli. Ale tylko tych do 60 roku życia

Do końca lutego mają się zakończyć szczepienia pierwszej grupy nauczycieli. Chodzi o tych pracowników szkół, przedszkoli i żłobków, którzy uczą obecnie w trybie stacjonarnym - poinformował podczas konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk dodał, że szczepienia na razie nie obejmą nauczycieli powyżej 60 roku życia.

6 lutego do Polski dotrze pierwsza dostawa szczepionek AstraZeneca. - Do końca lutego do kraju dotrze łącznie ok. miliona sztuk szczepionki AstraZeneca. (...) W poniedziałek rozpoczną się zapisy tych nauczycieli i opiekunów pracujących w żłóbkach, którzy będą chcieli się zaszczepić teraz przeciwko COVID-19 - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk. Dodał, że szczepienia te rozpoczną się w przyszły piątek. - Mamy nadzieję, że do końca lutego uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1C, czyli funkcjonariuszy służb mundurowych, prokuratorów - podkreślił pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Kto będzie mógł się zaszczepić już w przyszłym tygodniu? Wyjaśnia Czarnek

- Od poniedziałku każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić może się zgłosić do dyrektora swojej placówki, szkoły, a dyrektorzy, korzystając z Systemu Informacji Oświatowej, będą mogli jednym kliknięciem zarejestrować nauczyciela - powiedział minister Przemysław Czarnek. Polityk wymienił, kto może się zgłosić w pierwszej kolejności. To:

  • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
  • nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych,
  • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
  • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
  • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- To wszyscy pracownicy, którzy pracują teraz w trybie stacjonarnych - podkreślił Przemysław Czarnek i zachęcił nauczycieli do szczepień.

Jeden z dziennikarzy zauważył, że wśród pracowników szkół nie została wymieniona jeszcze jedna grupa. - Panie woźne, panie kucharki. To też bardzo liczna grupa, która ma kontakt z dziećmi. Co ze szczepieniami tej grupy? - zapytał Jacek Czarnecki z Radia ZET. - Pragnę zwrócić uwagę, że w grupie pierwszej w Narodowym Programie Szczepień mamy zapisanych nauczycieli i to do nich kierujemy szczepienia w pierwszej kolejności, a pozostałe grupy będą obsługiwane w dalszej kolejności - wyjaśnił minister edukacji.

Natomiast Michał Dworczyk podkreślił, że nauczyciele powyżej 60 roku życia są zakwalifikowani do grupy seniorów. - W tej chwili szczepimy nauczycieli do 60 roku życia - poinformował szef Kancelarii Premiera.

Czarnek: Chcemy, żeby zajęcia sportowe były kierowane także do dziewcząt

W środę Przemysław Czarnek zapowiedział nowy program wsparcia dla dzieci, żeby walczyć z otyłością. Jak dodał, resort edukacji planuje wprowadzić dodatkowe zajęcia SKS, które będą przede wszystkim kierowane do dziewcząt, ponieważ - jak stwierdził - "tu jest większy problem". O te słowa został zapytany podczas konferencji. - W wielu miejscach w kraju, jest to wiedza powszechna, ale też dyskutowana na moim spotkaniu z rektorami AWF, pozalekcyjne zajęcia z kultury fizycznej, zajęcia sportowe kierowane są głównie do chłopców. Chcemy w tym nowym programie, żeby zajęcia były kierowane także do dziewcząt. (...) Czy coś jest w tym złego? - zapytał polityk.

Co czeka uczniów wracających do szkół? Minister Czarnek: walka z otyłościąCo czeka uczniów wracających do szkół? Minister Czarnek: walka z otyłością

Więcej o: