Brytyjski wiceminister zdrowia: Na świecie jest ok. 4 tys. wariantów koronawirusa

Na świecie istnieje obecnie ok. 4000 wariantów wirusa, który wywołuje COVID-19, więc wszyscy producenci szczepionek, w tym Pfizer i AstraZeneca, starają się ulepszyć swoje preparaty - powiedział w czwartek brytyjski wiceminister zdrowia Nadhim Zahawi.

- Jest bardzo mało prawdopodobne, że obecna szczepionka nie będzie skuteczna w przypadku wariantów, czy to w Kent czy innych miejscach, zwłaszcza jeśli chodzi o zapobieganie ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i hospitalizacji - powiedział telewizji Sky wiceminister odpowiedzialny w Wlk. Brytanii za program szczepień przeciw COVID-19.

Brytyjski wiceminister zdrowia: Udoskonalona wersja szczepionki AstraZeneca może być gotowa przed jesienią

- Wszyscy producenci - Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca i inni - sprawdzają, jak mogą poprawić swoją szczepionkę, aby upewnić się, że jesteśmy gotowi na każdy wariant koronawirusa - na świecie jest ich teraz około 4000 - dodał wiceminister.

Radom. Kobieta chora na koronawirusa i wypisana ze szpitala zmarła. Córka złożyła doniesienie do prokuraturyRadom. Córka kobiety zmarłej na COVID-19 chce śledztwa: Wszyscy wylecicie

I tak np. udoskonalona wersja szczepionki Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca, zapobiegająca nowym wariantom koronawirusa, może być gotowa przed jesienią. Poinformował o tym w środę prof. Andy Pollard, szef zespołu, który opracował szczepionkę.

Naukowcy uważają, że wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 zachodniej produkcji, które do tej pory zostały dopuszczone do użytku, działają także na nowe warianty koronawirusa, choć ich skuteczność może być mniejsza. Największe obawy budzi obecnie wariant południowoafrykański, który wykazuje oznaki tego, że jest zdolny do uniknięcia części ochronnego działania szczepionek. Zarazem jednak naukowcy wskazują, że dostosowanie istniejących szczepionek do nowych wariantów wirusa będzie dość proste i szybkie, bo tak samo dzieje się co roku z nowymi wariantami grypy.

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl.

Brytyjczycy oddali hołd 100-letniemu bohaterowi walki z koronawirusemHołd dla 100-letniego kpt. Moore'a. Rok temu "wychodził" 33 mln funtów

* * *

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na Covid-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje.

Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl  możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.