Koronawirus. Polak w tajnym zespole negocjującym zakup szczepionek dla Unii Europejskiej

Ekspert z Polski negocjuje warunki zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi dla Unii Europejskiej w ramach specjalnego zespołu. Dane osób pracujących nad kontraktami dotyczącymi medykamentów są pilnie strzeżone.

Wspólny Zespół Negocjacyjny przy Komisji Europejskiej pracuje nad warunkami zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi przez 27 państw Unii Europejskiej od największych koncernów farmaceutycznych. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele siedmiu krajów: Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Szwecji - podaje RMF FM. Eksperci pracują w warunkach ścisłej poufności.

Zobacz wideo Czy nauczyciele powinni być szczepieni szczepionką firmy AstraZeneca? Minister Dworczyk apeluje o odpowiedzialną komunikację

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla krajów Unii Europejskiej

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że specjalista z naszego kraju został wydelegowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny i jest "ekspertem merytorycznym" od szczepionek. Nie podano więcej informacji na jego temat.

Eksperci prowadzą dialog z dużymi firmami farmaceutycznymi na temat warunków zakupu szczepionek. Są to umowy na wiele milionów euro. Wszystkie osoby wchodzące w skład zespołu negocjacyjnego musiały podpisać "umowę o ścisłej poufności i braku konfliktu interesów"

Nieujawnianie nazwisk członków Wspólnego Zespołu Negocjacyjnego wzbudziło wiele kontrowersji szczególnie wśród organizacji pozarządowych. W sprawie zatajenia danych negocjatorów złożono skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Młynarska do Jurka Owsiaka po wypowiedzi nt. aborcji. 'Jesteś dziadersem'Młynarska do Owsiaka po wypowiedzi nt. aborcji: Jurku, jesteś dziadersem

Więcej o: