ZNP pisze do ministra zdrowia. "Domagamy się szczepionek o najwyższej skuteczności"

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że zwróci się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Chodzi o szczepionkę AstraZeneca, która wykazuje niższą skuteczność w przypadku osób starszych, a która ma być podawana nauczycielom. Ci domagają się "szczepionek o najwyższej skuteczności".

Michał Dworczyk, który pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, ogłosił w poniedziałek 1 lutego, że nauczycielom będzie podawana szczepionka AstraZeneca, która trafi do Polski 10 lutego. Decyzja ta nie spodobała się przewodniczącemu Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirowi Broniarzowi.

"Żądamy skutecznej szczepionki a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!! Którą szczepionką szczepił się rząd?" - napisał na Twitterze.

Nauczyciele nie chcą się szczepić preparatem AstraZeneca? ZNP pisze do ministra zdrowia 

Kontrowersje wśród nauczycieli wzbudziło to, że szczepionka AstraZeneca wykazuje niższą skuteczność w przypadku osób starszych. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że napisze w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Średnia wieku pedagogów w Polsce jest coraz wyższa, mamy bardzo liczną grupę nauczycieli i nauczycielek w wieku okołoemerytalnym i emerytalnym. [...] Domagamy się uruchomienia dobrowolnych szczepień – szczepionką o najwyższej skuteczności: nauczycieli i pracowników oświaty przed powrotem do szkół oraz tych, którzy cały czas pracują stacjonarnie (są to m.in. nauczyciele wychowania przedszkolnego). Uważamy, że nauczyciele i pracownicy oświaty powinni być szczepieni na równi (nie przed) z innymi grupami uwzględnionymi w etapie I szczepionką o najwyższej skuteczności" - czytamy w komunikacie Związku Nauczycielstwa Polskiego

Dla nauczycieli powyżej 60. roku życia mają być rekomendowane szczepionki Pfizera lub Moderny

Jeszcze zanim słowa Michała Dworczyka wzbudziły kontrowersje, Rada Medyczna działająca przy premierze Mateuszu Morawieckim zadecydowała, że szczepionka AstraZeneca będzie podawana jedynie osobom w wieku 18-60 lat. 2 lutego pisaliśmy także, że Dworczyk zapewnił, iż "dla wszystkich nauczycieli powyżej 60. roku życia rekomendowana jest szczepionka firmy Pfizer bądź Moderna".

Do słów Sławomira Broniarza o "eksperymentowaniu na nauczycielach" odnieśli się przedstawiciele rządowego programu szczepień (odpowiedź została wysłana przez oficjalny profil #Szczepimy się prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu). 

Szczepionki są bezpieczne. Wejście na rynek każdej z nich wymaga spełnienia wielu wysokich standardów, wypracowanych przez kraje UE. Dopiero po wnikliwej analizie jakości i udowodnieniu pełnego bezpieczeństwa EAL, udziela zgodę na możliwość zakupu i korzystania ze szczepionki

- czytamy w odpowiedzi na wpis prezesa ZNP. 

Więcej o: