Koronawirus. Komu najbardziej zagraża COVID-19? Polscy epidemiolodzy przedstawili raport

Śmiertelność wśród dorosłych osób chorujących na COVID-19 i wymagających wentylacji mechanicznej wynosi 66,7 proc. - tak wynika z analizy Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Wysoka śmiertelność odnotowywana jest również wśród osób cierpiących na nowotwory.

Analiza zatytułowana "Śmiertelność z powodu COVID-19" została opracowana przez prof. dr. hab. Roberta Flisiaka, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. 

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)Matka chorego dziecka: Do tej pory nic nie zostało zmienione

Wykorzystano w niej dane pochodzące z bazy SARSter. Jest to program badawczy, którego celem jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa różnych opcji terapii COVID-19. W analizie uwzględniono dane dotyczące 2912 pacjentów cierpiących na tę chorobę.

Najwyższa śmiertelność - 22,6 proc. - odnotowana została wśród osób powyżej 80. roku życia. W przypadku osób między 70. a 80. rokiem życia wyniosła 15,1 proc., a u osób w wieku 60-70 lat - 7,7 proc. W pozostałych grupach wiekowych nie przekraczała 3 proc., a u osób do 30. roku życia wyniosła 0 proc.

Śmiertelność na poziomie 66,7 proc. stwierdzono u osób dorosłych, które wymagały wentylacji mechanicznej. U osób powyżej 80. roku życia i z saturacją poniżej 90 proc. wyniosła ona 36,8 proc., a u osób dorosłych, niezależnie od wieku, z saturacją poniżej 90 proc. - 20,5 proc. 

W przypadku chorób towarzyszących, najwyższą śmiertelność stwierdzono u osób cierpiących na nowotwory - 25,6 proc., a także u pacjentów, którzy doświadczyli udaru (24,3 proc.), u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (22,5 proc.) i chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego (18,8 proc.).

Po przyjęciu szczepionki lekarz pokazał test na obecność przeciwciałLekarz wykonał test na przeciwciała po przyjęciu szczepionki i pokazał wynik

Koronawirus w Polsce

We wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4326 nowych zakażeniach koronawirusem. Od poniedziałku zmarły 253 zakażone osoby, z czego 213 miało choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce potwierdzono 1 520 215 przypadków koronawirusa. Zmarło 37 476 zakażonych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał we wtorek na Twitterze, że według danych z godziny 19 tego dnia wykonano ponad 100 tys. szczepień, z czego ok. połowa to druga dawka. "Sumarycznie już ponad 1 mln osób otrzymało pierwszą dawkę, a 286 tys. drugą" - dodał minister.

Zobacz wideo Etap odpowiedzialności przedłużony do 14 lutego. Restauracje, hotele i stoki nadal zamknięte
Więcej o: