Są wstępne wyniki badań rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Skuteczność na poziomie 91,6 procent

Wstępne wyniki ostatniej fazy badań klinicznych nad rosyjską szczepionką przeciwko Covid-19 Sputnik V zostały opublikowane we wtorek w brytyjskim czasopiśmie naukowym "The Lancet". Badanie potwierdziło bezpieczeństwo preparatu i jego skuteczność na poziomie 91,6 proc.

Jak wynika z danych zamieszczonych w artykule przez naukowców moskiewskiego Instytutu im. Gamelei, w badaniu trzeciej fazy udział wzięło ponad 21 tys. uczestników, z czego 16 tys. otrzymało szczepionkę w dwóch dawkach na przestrzeni 21 dni, zaś pięć tys. - placebo.

Zobacz wideo Co czeka Nawalnego? „Póki co nie będzie szczęśliwego zakończenia"

Badanie skuteczności rosyjskiej szczepionki  Sputnik V. Zgony "niezwiązane z podaniem preparatu"

W grupie zaszczepionych w okresie 21 dni po otrzymaniu szczepionki wykryto 16 przypadków objawowego Covid-19, zaś w grupie, której podano placebo - 62. Wśród zaszczepionych nie było ani jednego przypadku poważnej choroby.

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)Matka chorego dziecka: Do tej pory nic nie zostało zmienione

Czworo uczestników badania zmarło (z czego trzy w grupie, która otrzymała szczepionkę), jednak według autorów artykułu ich zgony nie były związane z podaniem preparatu. Wystąpiły też 45 poważne incydenty zdrowotne, ale również one nie miały związku ze szczepionką.

Sputnik V to szczepionka wektorowa, zawierająca białko szczytowe wirusa SARS-CoV-2 wewnątrz sztucznie stworzonych niegroźnych adenowirusów Ad26 i Ad5. Na podobnej technologii oparte są też m.in. szczepionki firmy AstraZeneca oraz Johnson&Johnson, które wykazały jednak dotąd słabszą skuteczność.

Artykuł w brytyjskim czasopiśmie to pierwsze wstępne  wyniki badań Sputnika V w piśmie w systemie peer review (recenzji naukowych).

*

Autor: PAP, osk/ tebe.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Po przyjęciu szczepionki lekarz pokazał test na obecność przeciwciałLekarz wykonał test na przeciwciała po przyjęciu szczepionki i pokazał wynik

Więcej o: