Koronawirus w Polsce. 42 zgony w ciągu ostatniej doby. 37 tys. ofiar od początku epidemii

Koronawirus w Polsce. W poniedziałkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu zakażenia koronawirusem w naszym kraju zmarło kolejnych 42 pacjentów. Łączna liczba zgonów od początku epidemii wynosi więc obecnie 37 222.

Resort w swoim poniedziałkowym komunikacie dodatkowo przekazał, że przeprowadzone na przestrzeni ostatniej doby testy na obecność koronawirusa dały pozytywne wyniki w przypadku 2 503 osób. Powoduje to, że całkowita liczba zakażeń od początku epidemii w Polsce wzrosła do 1 515 889.

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki i jego szef kancelarii Michał Dworczyk w  ławach rzadowych. Warszawa, Sejm, 16 kwietnia 2020Dworczyk ostrzega ws. szczepienia seniorów. "Nasze rezerwy się skończyły"

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, większość ofiar, które w ciągu ostatnich 24 godzin przegrały walkę z COVID-19, miała choroby współistniejące - takich przypadków było łącznie 33. Pozostałe 9 osób chorób tych nie miało. Obecnie liczba zgonów w wyniku zakażenia koronawirusem wynosi 1 515 889.

Koronawirus w Polsce. Michał Dworczyk o dostępności szczepionek: Nasze rezerwy się skończyły

- Gdyby pojawiły się kolejne problemy u dostawców, mogłoby się to odbić się na grafiku szczepień seniorów, bo nasze rezerwy się skończyły - mówił w niedzielę Michał Dworczyk. Szef KPRM zapewnił jednocześnie, że każda osoba, która otrzymała pierwszą dawkę szczepionki ma zagwarantowaną też drugą dawkę.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień w rozmowie z Polsat News podkreślił, że mimo opóźnień i zmniejszenia dostaw zarówno przez koncern Pfizer, jak i Moderna, dzięki przyjętej strategii w Narodowym Programie Szczepień "nie zmieniamy naszych założeń, do końca pierwszego kwartału chcemy zaszczepić około trzech milionów osób". Przyznał, że należało jednak zmodyfikować harmonogram szczepień.

Szczepionka firmy ModernaDostawa szczepionek Moderny dotarła do Polski. W lutym będzie ich mniej

Dodał, że jeżeli chodzi o zapowiadane opóźnienia i zmniejszenia dostaw przez firmę AstraZeneca, to rząd zakładał, że "deklaracje wcześniej składane mogą okazać się zbyt optymistyczne". - Jesteśmy na to przygotowani. Nie wpłynie to na ten nasz zakładany harmonogram szczepień - mówił.

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Etap odpowiedzialności przedłużony do 14 lutego. Restauracje, hotele i stoki nadal zamknięte
Więcej o: