Von der Leyen: Do końca lata chcemy zaszczepić 70 proc. dorosłych w UE. Jesteśmy na właściwej drodze

- Naszym celem jest zaszczepienie do końca lata przeciwko COVID-19 70 proc. dorosłych w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę późnym wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

- Jeśli uda nam się to zrobić, będzie to wielkie osiągnięcie - dodała von der Leyen. Jej zdaniem mimo problemów z dostawami, Unia Europejska "poczyniła duże postępy" w szczepieniach przeciwko Covid-19 i znajduje się "na właściwej drodze". Do tej pory w UE zaszczepiono 12 mln ludzi. - To okazała liczba - podkreśliła.

Szefowa KE powiedziała, że jeszcze luty i marzec będą trudnymi miesiącami, jeśli chodzi o zaopatrzenie w szczepionki. W drugim kwartale należy jednak, jak podkreśliła, oczekiwać znacznie więcej dawek szczepionek, gdyż przezwyciężone zostaną początkowe trudności i zatwierdzone kolejne preparaty.

Koronawirus. Szczepionki AstraZeneca

Wcześniej w niedzielę Ursula von der Leyen poinformowała, że koncern AstraZeneca dostarczy na unijny rynek dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 w pierwszym kwartale br.; w sumie w tym okresie koncern farmaceutyczny dostarczy 40 mln dawek.

Szczepionka firmy AstraZeneca Szefowa KE: AstraZeneca dostarczy dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19

AstraZeneca rozpocznie dostarczanie szczepionek o tydzień wcześniej niż planowano. "Firma zwiększy też swoje możliwości produkcyjne w Europie" - napisała von der Leyen na Twitterze.

Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów
Więcej o: