Portugalia. Najciężej chorzy na COVID-19 trafią na Maderę. "Całkowita solidarność"

Władze Portugalii ogłosiły, że pacjenci najciężej chorzy na COVID-19 będą transportowani na Maderę, popularną również wśród turystów. Władze autonomicznego archipelagu same zaproponowały przyjęcie chorych po tym, jak rząd kraju ogłosił, że nie wyklucza, iż będzie musiał wysłać pacjentów za granicę.

Portugalia szuka nowych sposobów na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa. Do Funchal - stolicy regionu Madera - przybył już pierwszy transport z chorymi. W piątek wieczorem samolotem portugalskich sił powietrznych przetransportowano trzech pacjentów, którzy wyjątkowo ciężko przechodzą COVID-19.

Wcześniej szef rządu wyspy Miguel Albuquerque zadeklarował solidarność oraz "całkowitą gotowość" do pomocy reszcie kraju w leczeniu chorych na koronawirusa. Przyznał jednocześnie, że miejscowe szpitale również mają ograniczone możliwości.

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów

Portugalia. Już 5000 ofiar koronawirusa w samym styczniu

Portugalskie lotnictwo od początku angażują się w walkę z pandemią. Samoloty transportują chorych między Azorami, Maderą a kontynentem oraz zapewniają archipelagom dostawy, między innymi środków ochrony osobistej.

Problemy kontynentalnej części Portugalii i reakcja Madery mają związek z przeciążeniem portugalskiej służby zdrowia. Miejsc dla chorych brakuje w największych miastach - Lizbonie i Porto. Wiele osób oczekuje przyjęcia do szpitala w karetkach. Dziś poinformowano o 12 tysiącach 435 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Portugalii oraz 293 ofiarach śmiertelnych. W styczniu na COVID-19 zmarło 5 tysięcy Portugalczyków.

Epidemia COVID-19 w Portugalii. Dobowy rekord zachorowań. Portugalia przedłuża lockdown

Kraj przechodzi obecnie najcięższy okres od początku pandemii. W środę odnotowano dobowy rekord zakażeń - 16 tysięcy 432 przypadki.

Do poważnych zachorowań dochodzi też w innych krajów, wiele europejskich państw wprowadzane kolejne restrykcje. Portugalia przedłużyła obowiązujący w kraju lockdown do połowy lutego. 

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 191 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 101 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Czytaj też: Odnalazł się właściciel "pałacu Putina". Luksusowa rezydencja ma należeć do rosyjskiego biznesmena

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów
Więcej o: