Brazylia. Minister zdrowia odpowie za tragiczny rozwój wydarzeń w Amazonas? Wszczęto śledztwo

Brazylijska policja wszczęła w piątek dochodzenie wobec ministra zdrowia Eduardo Pazuello w celu zbadania jego współodpowiedzialności za tragiczny rozwój wydarzeń w Manaus, dwumilionowej stolicy stanu Amazonas i w całym stanie, w szczycie pandemii koronawirusa.

W Brazylii, a zwłaszcza w stanie Amazonas, doszło w styczniu do całkowitego załamania się systemu ochrony zdrowia. Tysiące chorych zmarło wskutek braku leków, a przede wszystkim tlenu medycznego. Osób "nierokujących wyzdrowienia" nie przyjmowano do szpitali z braku miejsc.

Brazylijska prokuratura generalna zleciła policji zbadanie osobistej odpowiedzialności ministra zdrowia, generała dywizji w stanie spoczynku, Eduardo Pazuello, za tragedię w stanie Amazonas.

Załamanie się całego systemu ochrony zdrowia nastąpił w Amazonii w chwili pojawienia się nowej, jeszcze groźniejszej odmiany koronawirusa. Na każde 100 tysięcy mieszkańców tego stanu przypada obecnie ponad 185 zgonów na Covid-19.

Jak poinformowały sobotnie brazylijskie media, m.in. portal Correio Braziliense, dochodzenie policji federalnej idzie m.in. w kierunku ustalenia, czy ze strony ministra zdrowia "nie doszło do zaniechania nieodzownych działań w sytuacji najwyższego zagrożenia".

Eduardo Pazuello jest trzecim z kolei szefem resortu zdrowia mianowanym od czasu ataku pandemii Covid-19 przez prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro; dwaj poprzedni byli lekarzami. 

Autor: ik / jm / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: