Włochy: Moderna też zapowiedziała ograniczenie dostaw szczepionki. "Zdumienie"

Koncern farmaceutyczny Moderna zawiadomił Włochy o tym, że w lutym zmniejszy o 20 procent dostawy swojej szczepionki - ogłosił w piątek nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii Domenico Arcuri. Zaapelował do wszystkich firm o wywiązanie się z kontraktów.
Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na Covid-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

Na konferencji prasowej Domenico Arcuri powiedział, że to już trzeci koncern, który zmniejszy dostawy szczepionek, po firmach Pfizer i AstraZeneca. - Moderna właśnie nas poinformowała, że w tygodniu od 9 lutego z przewidzianych 166 tysięcy dawek dostarczy 132 tysiące, o 20 procent mniej - wyjaśnił komisarz odpowiedzialny za kampanię szczepień.

- Nasze zdumienie, nasze zaniepokojenie i nasze przygnębienie rosną; niemal codziennie prognozy są korygowane - oświadczył. Komisarz stwierdził, że we Włoszech brakuje co najmniej 300 tysięcy dawek, jakie miały zostać dostarczone.

- Bardzo trudno rozpocząć masową kampanię szczepień, jeśli nie ma szczepionek - dodał.

"Firmy nie powinny robić propagandy, zapowiedzi i obietnicy"

Nie ukrywając irytacji zaistniałą sytuacją, Domenico Arcuri powiedział, że szczepionka "to nie napój ani przekąska. To jedyne antidotum, by wyjść z ciężkiej nocy trwającej od roku. Nie można sobie żartować ani odwracać się plecami, gdy chodzi o zdrowie ludzi".

Firmy - mówił - nie powinny robić propagandy, zapowiedzi i obietnicy; one muszą dostarczyć szczepionki, zgodnie z kontraktami - podkreślił

Bilans kampanii szczepień we Włoszech to ponad 1,7 miliona zaszczepionych. Dwie dawki otrzymało ponad 380 tysięcy osób. Domenico Arcuri przypomniał, że dotychczas zakażony koronawirusem został co 23 mieszkaniec Włoch. - Ale dzięki krokom na rzecz powstrzymania wirusa, krzywa zakażeń utrzymuje się na poziomie, na którym nie dochodzi do wybuchu - podsumował.

Autor: z Rzymu Sylwia Wysocka / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: