Sytuacja epidemiczna w Europie. Wielka Brytania rozszerza "czerwoną listę", przeciążona służba zdrowia we Francji

Portugalia zamyka granice, służba zdrowia we Francji jest przeciążona, Wielka Brytania rozszerza tzw. czerwoną listę. Tak wygląda sytuacja epidemiczna w Europie.

Przedłużone restrykcje w Niemczech

Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano w sumie 2 192 850 zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarły w tym kraju na COVID-19 55 752 osoby. Wyzdrowiało około 1 898 900. Najwyższą liczbę 1244 nowych zgonów w ciągu jednego dnia odnotowano 14 stycznia.

Wobec utrzymującego się wysokiego poziomu zakażeń i zgonów kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych RFN podjęli w ubiegłym tygodniu decyzję o przedłużeniu do 14 lutego obowiązującego twardego lockdownu i wprowadzeniu nowych ograniczeń. Zamknięte pozostaną m.in. szkoły i przedszkola, restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część placówek handlu detalicznego, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. (PAP)

Węgry przedłużają obostrzenia

Aktualne obostrzenia na Węgrzech zostały przedłużone do 1 marca. W kraju obowiązuje godzina policyjna między 20:00 a 5:00. Zamknięte są restauracje (serwują posiłki tylko na wynos), obiekty sportowe oraz hotele - te przyjmują wyłącznie osoby, które odbywają podróże służbowe. Uczniowie szkół średnich oraz studenci uczą się zdalnie.

Czechy ogłosiły nowe restrykcje

Czeskie władze od soboty wprowadziły obowiązek posiadania zaświadczenia od pracodawców w sprawie wyjazdów służbowych. Właściciele hoteli mają obowiązek weryfikować posiadane przez podróżujących dokumenty. Zapowiedziały również, że ci, którzy nie zastosują się do zakazu, będą karani nawet pozbawieniem praw do rządowych programów kompensacyjnych.

Od soboty z wyciągów w kurortach narciarskich od soboty mogą korzystać jedynie pracownicy stacji meteorologicznych, leśnicy oraz konserwatorzy urządzeń.

"Czerwona lista" Wielkiej Brytanii

Jak podaje Reuters, od piątku obowiązuje zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii z terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rwandy i Republiki Burundi. Oznacza to, że na "czerwonej liście" są już 33 państwa, w tym m.in. Portugalia, Wenezuela czy RPA. 

Do tej pory w Wielkiej Brytanii stwierdzono ponad 3,7 miliona przypadków zakażenia. Zmarło ponad milion osób chorych na COVID-19.

Portugalia zamyka granice

Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zapowiedział w czwartek, że dla obywateli Portugalii wprowadzony zostanie od piątku 15-dniowy zakaz opuszczania terytorium, zaś uczniowie od 8 lutego przejdą na zdalne nauczanie. Dodał, że restrykcje mogą zostać wydłużone do marca w związku z nasileniem się obecności na terytorium kraju tzw. brytyjskiego wariantu koronawirusa.

W czwartek szef MSW Portugalii Eduardo Cabrita ogłosił, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń granice lądowe, powietrzne i morskie zostaną zamknięte, "aby chronić przed epidemią obywateli". Potwierdził, że szczegóły dotyczące kontroli granicznych będą ustalane w najbliższych godzinach ze stroną hiszpańską. (z Lizbony Marcin Zatyka/PAP)

Przeciążona służba zdrowia we Francji

Wzrasta przeciążenie służby zdrowia, a praca zdalna jest jednym z najbardziej użytecznych środków walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - oznajmił w czwartek minister zdrowia Francji Olivier Veran podczas konferencji prasowej na temat sytuacji epidemicznej w kraju.

Veran podał najnowsze dane epidemiczne: średnio ponad 2,5 tys. chorych przebywa na oddziałach intensywnej terapii, obecnie jest to około 3,1 tys. osób, 250 nowych pacjentów jest przyjmowanych każdego dnia na takie oddziały, w porównaniu ze 170 w grudniu. (z Paryża Katarzyna Stańko/PAP)

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Bielan o szczepieniu posła Girzyńskiego: Jakaś kara musi być
Więcej o: