Niedzielski: Będziemy chcieli złożyć zamówienie na 4-5 mln dodatkowych szczepień

- Będziemy chcieli złożyć zamówienie rzędu 4-5 mln dodatkowych szczepień. Powielanie hasła, że nie kupujemy, traktuję to jak nic innego tylko atak polityczny - mówił na konferencji prasowej w czwartek minister Adam Niedzielski.

W czwartek na konferencji prasowej, minister zdrowia, Adam Niedzielski ogłosił zniesienie godzin dla seniorów oraz otwarcie galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki od 1 lutego. W dalszym ciągu obowiązują pozostałe restrykcje sanitarne. Minister był pytany przez dziennikarzy o szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Zobacz wideo Bielan o szczepieniu posła Girzyńskiego: Jakaś kara musi być

Godziny dla seniorów.Godziny dla seniorów zniesione od 1 lutego. Pozostają obostrzenia sanitarne

 - W tej chwili mamy zakontraktowane 85 mln szczepionek. Mamy ich więcej, niż ludności - powiedział Niedzielski. Minister stwierdził, że problem leży w dostawach. - Domówiliśmy 25 mln dawek szczepionki Pfizera, to nie jest prawda, że nie domawiamy. Moderna: kupiliśmy podstawowy zakup, chwilowo zrezygnowaliśmy z drugiej dostawy, bo miała być późno. Wczoraj podjęliśmy decyzję o zakupieniu dodatkowych szczepionek Moderny. Będziemy chcieli złożyć zamówienie rzędu 4-5 mln dodatkowych szczepień. Powielanie hasła, że nie kupujemy, traktuję to jak nic innego tylko atak polityczny - dodał.

Muzea i galerie sztuki ponownie otwarte. Od 1 lutego mogą przyjmować gościMuzea i galerie sztuki ponownie otwarte. Od 1 lutego mogą przyjmować gości

Szczepionki na koronawirusa w Polsce

Adam Niedzielski poinformował, że Polska ma zabezpieczone szczepionki przeciwko COVID-19 dla 50 mln osób. Zaznaczył, że ta liczba jest uzależniona od tego, czy zostaną zrealizowane kontrakty. Minister zdrowia przekazał, że zamówiono dodatkowe 25 mln dawek szczepionki firmy Pfizer. Wcześniej Polska zrezygnowała z drugiej transzy szczepionek z koncernu Moderna, ponieważ miały one dotrzeć dopiero na przełomie 2020 i 2021 roku. Minister podkreślał, że to "chwilowa" rezygnacja. Ostatnio firma złożyła ofertę szybszego dostarczenia preparatu do Polski na trzeci kwartał, dlatego ministerstwo chce tym razem zdecydować się na zakup.

Więcej o: