Muzea i galerie sztuki ponownie otwarte. Od 1 lutego mogą przyjmować gości

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej ogłosił listę zmian w zakresie obostrzeń, wprowadzonych z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce. Zmianą względem poprzednich restrykcji jest między innymi otwarcie muzeów i galerii sztuki od 1 lutego.

Poprzednie wprowadzone przez rząd obostrzenia weszły w życie pod koniec grudnia. Początkowo miały one obowiązywać do 17 stycznia, jednak ostatecznie podjęto decyzję o ich przedłużeniu do końca miesiąca. W czwartek odbyła się kolejne konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia omówił obecną sytuację.

Konferencja prasowa ws. obostrzeń. Adam Niedzielski o obecnej sytuacji epidemiologicznej

Szef resortu przekazał, że "mimo tego, że sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, są dwa niebezpieczeństwa". Pierwsze z nich według Adama Niedzielskiego to sytuacja międzynarodowa, zaś drugie - nowe mutacje wirusa.

Przy ogłoszeniu decyzji dotyczącej zmiany w obostrzeniach, minister zdrowia przyznał, że podstawą do tego była sytuacja epidemiczna w Polsce i w Europie. - Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę - spadek też jest mniej więcej 10 procentowy - powiedział.

Konferencja prasowa ws. obostrzeń. Otwarte muzea i galerie sztuki

Wśród zmian, jakie Adam Niedzielski ogłosił podczas czwartkowej konferencji znalazło się ponowne otwarcie od 1 lutego galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki. Ich działalność będzie jednak musiała się opierać na ścisłym reżimie sanitarnym.

W dalszym ciągu utrzymany został sposób edukacji - względem poprzednich ustaleń nie doszło do żadnych zmian w zakresie nauki zdalnej i stacjonarnej. Zamknięte pozostają ponadto hotele (z wyjątkiem podróży służbowych), stoki narciarskie i restauracje, które jednak mogą wydawać jedzenia na wynos i na dowóz.

W odpowiedzi na apele przedsiębiorców, Niedzielski ogłosił również zniesienie godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia pozostaną aktywne co najmniej do 14 lutego.

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. „Plotki przerażają”
Więcej o: