Godziny dla seniorów zniesione od 1 lutego. Pozostają obostrzenia sanitarne w sklepach

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej w czwartek o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywały od 1 lutego. Zmiany dotyczą między innymi otwarcia sklepów, galerii handlowych oraz zniesienia godziny dla seniorów.

Minister zdrowia przekazał, że od 1 lutego zniesione zostają tak zwane godziny dla seniorów. - Nauczyliśmy się trzymać dystans, być w maseczkach, dezynfekować ręce. Wydaje się, ze przy parametrach technicznych, rozwiązanie to jest możliwe - argumentował dalej Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów

Godziny dla seniorów zniesione od 1 lutego

- Zaakceptowaliśmy apel i zniesiemy godziny dla seniorów od poniedziałku 1 lutego. Tak, jak postępują szczepienia w grupie seniorów, tak mamy coraz bezpieczniejszą sytuację. Mamy realne argumenty, by iść w kierunku luzowania tego obostrzenia - powiedział szef resortu zdrowia. Godziny dla seniorów nie będą obowiązywać co najmniej do niedzieli 14 lutego. Po tym czasie rząd ma podjąć decyzje, czy obostrzenia będą dalej luzowane czy nie. 

Godziny dla seniorów obowiązywały od 15 października 2020 roku od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. Osoby powyżej 60. roku życia mogły w tym czasie robić zakupy w sklepach, drogeriach na poczcie czy w aptekach. Mogli korzystać z tych miejsc także w innych godzinach. 

Luzowanie obostrzeń. Galerie handlowe będą otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego

Minister zdrowia przekazał też, że od 1 lutego do pełnego funkcjonowania wrócą galerie handlowe. Miejsca te muszą jednak funkcjonować w pełnym reżimie sanitarnym. Klienci będą musieli przestrzegać zasady zachowania dystansu co najmniej 1,5 metra, dezynfekowania rąk oraz zasłaniania ust i nosa. Sklepy muszą zapewnić przy wejściach płyny do dezynfekcji. 

Do końca stycznia obowiązywało rozporządzenie, zgodnie z którym w sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni danego pomieszczenia

Więcej o: