Portugalia. Władze proszą zagraniczne szpitale o pomoc. Może zabraknąć łóżek dla chorych

Władze Portugalii wezwały inne państwa Unii Europejskiej do pilnej pomocy w walce z COVID-19. Formą wsparcia przede wszystkim ma być możliwość przyjmowania przez szpitale innych krajów zakażonych Portugalczyków.

W środę sekretarz stanu ds. zdrowia Antonio Lacerda Sales wziął udział w konferencji prasowej. Oznajmił w jej trakcie, że portugalskie władze w najbliższym czasie "sfinalizują procedurę ubiegania się o zagraniczne wsparcie" - podaje Agencja Reutera.

Wielka Brytania złagodzi obostrzenia? Boris Johnson podał możliwy terminWielka Brytania złagodzi obostrzenia? Boris Johnson podał możliwy termin

Portugalia. Niemcy jako pierwsze ruszyły z pomocą

Rząd Antonio Costy zakłada, że planowana pomoc ze strony krajów UE nie musi ograniczać się jedynie na przyjmowaniu chorych pacjentów. Mogłaby ona polegać również na dostawie sprzętu medycznego i ochronnego, którego w portugalskich szpitalach zaczyna brakować.

Jednym z pierwszych krajów, który postanowił wesprzeć Portugalię, są Niemcy. Tamtejszy rząd wysłał już wojskowych ekspertów medycznych, aby zbadali sytuację i spróbowali ustalić, jakiego rodzaju wsparcie jest na ten moment najbardziej potrzebne.

Służby medyczne Portugalii rozpoczęły także rozmowę z przedstawicielami położonej na północnym-zachodzie Hiszpanii wspólnoty autonomicznej Galicji. Jeśli rozmowy potoczą się w odpowiednim kierunku, zakażeniu Portugalczycy mogliby trafiać na oddziały intensywnej terapii w szpitalu w Vigo.

Portugalia. Najwyższy od początku epidemii dobowy przyrost zakażeń i zgonów

Od początku stycznia 2021 roku w Portugalii liczba hospitalizowanych osób z powodu zakażenia koronawirusem systematycznie rośnie Co więcej, liczby powyżej 10 tys. przypadków zakażeń dziennie mocno wpływają na funkcjonowanie pięciu szpitali polowych. Przedstawiciele placówek są zdania, że już w najbliższy weekend może zabraknąć w nich miejsc.

SłowacjaSłowacja. Wyjście z domu tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19

W środowym raporcie portugalski resort zdrowia poinformował o nasilaniu się epidemii COVID-19. Na przestrzeni poprzednich 24 godzin odnotowano najwyższą od początku epidemii liczbę zakażeń (15 073) i zgonów (293). Niespotykaną do tej pory wartość osiągnęła także liczba zainfekowanych pacjentów w szpitalach (6,6 tys.).

Zobacz wideo Dyrektor ze Szpitala Bródnowskiego o wydolności programu szczepień
Więcej o: