Covid-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski: Możemy teraz przebierać w ofertach szczepionek

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w tym tygodniu rząd podejmie decyzje, gdzie zakupić dodatkowe szczepionki przeciw COVID-19. Polityk przyznał też, że wcześniej zrezygnowano "z pewnej liczby szczepionek", które miały być dostarczone pod koniec tego roku.

Adam Niedzielski w środę wieczorem był gościem programu TVP Info. Minister zapewniał, że "cała populacja kraju jest zabezpieczona" w związku ze szczepieniami przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Szef resortu zdrowia przypomniał, że rząd ma zakontraktowanych 85 milionów dawek do końca 2021 roku.

Zobacz wideo Pfizer zmniejsza dostawy. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Adam Niedzielski: W ciągu tego tygodnia podejmiemy decyzję, gdzie będziemy kupowali dodatkowe szczepionki

- Ja poświęcam ostatnie dwa dni na ciągłe tłumaczenie, że cała nasza populacja jest zabezpieczona. Jedna ze szczepionek jest jednodawkowa, a to oznacza, że mamy zapewnione kompletne dawki dla ponad 50 mln osób, a przypominam, że szczepienia są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób dorosłych, których w Polsce jest 31 milionów - mówił.

Premier Mateusz MorawieckiW czwartek konferencja rządu ws. obostrzeń. Onet: Pełne otwarcie galerii handlowych

Adam Niedzielski przyznał, że Polska otrzymała na przełomie grudnia i stycznia propozycję zakupu 15 mln dawek szczepionek w ramach ustaleń z Unią Europejską. - Rzeczywiście zrezygnowaliśmy z pewnej liczby szczepionek, ale szczepionek, które miały być dostarczone pod koniec tego roku, ponieważ czekamy na kolejne oferty - wyjaśnił.

Minister zdrowia dodał, że jedna z nowych ofert pojawiła się ze strony firmy Moderna, a rząd chce z niej skorzystać "w najbliższych dniach":

W ciągu tego tygodnia podejmiemy decyzję, gdzie będziemy kupowali dodatkowe szczepionki, które są po prostu dostarczane wcześniej (...). Możemy teraz przebierać w ofertach, jeśli można tak kolokwialnie powiedzieć, tzn., że nie musimy kupować tego, co nam proponują producenci i w terminach, przede wszystkim, jakie nam proponują, tylko możemy się zastanowić, które terminy i które dostawy nam po prostu pasują

- zapowiedział Adam Niedzielski na antenie. Polityk dodał również, że rząd będzie kupował tylko te preparaty, które będą dostarczane "w dogodnych terminach, czyli jak najszybciej". Według szefa resortu zdrowia na pandemicznej mapie świata Polska na razie jest "zieloną wyspą". - Ale trzeba pamiętać o ryzyku, że wirus granic nie zna - ostrzegał.

Wojciech AndrusiewiczNa wiosnę ruszy "plan odbudowy zdrowia Polaków". Ministerstwo przygotuje bon

Więcej o: