Wielka Brytania złagodzi obostrzenia? Boris Johnson podał możliwy termin

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, wskazał, że lockdown w jego kraju może potrwać do 8 marca. Dodał, że "pierwszą oznaką normalności" i "narodowym priorytetem" powinien być powrót uczniów do stacjonarnego nauczania w szkołach.

Boris Johnson powiedział w trakcie przemówienia w Izbie Gmin, że ma nadzieję na stopniowe łagodzenie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa od marca bieżącego roku - informuje Reuters. Dodał, że rząd zamierza przygotować plan wychodzenia z lockdownu, który zostanie przedstawiony pod koniec lutego. Johnson dodał, że obecne dane epidemiczne nie pozwalają na podjęcie natychmiastowych decyzji, ale ma nadzieję na przekazanie szczegółowej "mapy drogowe", kiedy tylko "obraz stanie się jaśniejszy".

Wielka Brytania. Johnson: Pierwszą oznaką normalności będzie powrót uczniów do szkół

- Wydaje się, że nasze wysiłki zmniejszyły współczynnik R, ale nie mamy jeszcze wystarczających danych, aby dokładnie wiedzieć, jak szybko będzie można bezpiecznie ponownie otworzyć nasze społeczeństwo i gospodarkę - podkreślił Johnson.

Pandemia koronawirusa. Laboratorium wykonujące testy na obecność Covid-19. Olsztyn, 11 marca 2020Niedzielski: Brytyjski wariant COVID-19 jest obecny w Polsce. Drugi przypadek

Boris Johnson wytłumaczył, że jeśli rząd osiągnie cel, jakim jest zaszczepienie pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 czterech najbardziej narażonych grup do 15 lutego, to grupy te rozwiną odporność na wirusa w ciągu trzech tygodni, czyli do 8 marca. - Naszym celem musi być teraz wykupienie dodatkowych tygodni, których potrzebujemy, aby zaszczepić najbardziej wrażliwych i opanować tego wirusa.

Premier wyraził również nadzieję, że powszechna i sprawie przeprowadzona akcja szczepień przeciw koronawirusowi pozwoli na powrót uczniów do stacjonarnego nauczania. Według niego otwarcie szkół powinno być "narodowym priorytetem" i "pierwszą oznaką normalności". - Mamy nadzieję, że rozpoczęcie ponownego otwierania szkół od poniedziałku 8 marca będzie bezpieczne, a inne ograniczenia ekonomiczne i społeczne zostaną zniesione, jeżeli pozwolą na to dane epidemiczne - zaznaczył Johnson.

Wielka Brytania. Liczba zgonów przekroczyła granicę 100 tys.

Kolejny lockdown został wprowadzony w Wielkiej Brytanii na początku stycznia. Decyzja rządu była podyktowana wykryciem nowego, bardziej zaraźliwego szczepu koronawirusa na południu Anglii. W ramach nowych obostrzeń zakazano stacjonarnej działalności punktów gastronomicznych, wprowadzono również zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu. We wtorek (26 stycznia) Wielka Brytania stała się pierwszym europejskim państwem, w którym liczba zgonów spowodowanych COVID-19 przekroczyła granicę 100 tys. Minionej doby testy na koronawirusa dały pozytywny wynik w przypadku 25 369 osób. W styczniu odnotowano również największą dzienną liczbę nowych przypadków (8 stycznia - 68 192) oraz największą dzienną liczbę zgonów (20 stycznia - 1826).

Walka z koronawirusem. WaszyngtonNorwegia zamyka granice. Polacy na liście podejrzewanych

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. „Plotki przerażają”
Więcej o: