W czwartek konferencja rządu ws. obostrzeń. Onet: Pełne otwarcie galerii handlowych. Kłopot ze szkołami

W czwartek rząd ma przedstawić nowe informacje w sprawie ewentualnego poluzowywania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Do końca stycznia zamknięte pozostaną między innymi: hotele, restauracje, siłownie, stoki narciarskie i większość sklepów w galeriach handlowych. Być może z początkiem lutego nastąpi otwarcie tych ostatnich.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że stabilna sytuacja wskazuje na możliwość poluzowania pewnych ograniczeń w sferze gospodarczej w naszym kraju. Obecne obostrzenia epidemiczne obowiązują do 31 stycznia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd rozważa niemal pełne otwarcie galerii handlowych (obecnie działają w nich sklepy spożywcze, drogerie, apteki, księgarnie i niektóre usługi).  

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. „Plotki przerażają”

Koronawirus. Część obostrzeń zniesiona już w czwartek? Gastronomia i hotele raczej zamknięte na dłużej

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban mówił w Polskim Radiu, że gospodarkę należy odmrażać, ale powoli. Podkreślał, że jeśli społeczeństwo zrozumie, że maski i dystans chronią, to poluzowanie może być szybsze. Dlatego w czwartek przedstawiciele nie wszystkich branż będą mieli powody do radości.

Według nieoficjalnych informacji Onetu, z początkiem miesiąca rzeczywiście ma nastąpić otwarcie galerii handlowych - oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym. Natomiast właściciele restauracji i hoteli będą musieli poczekać z otwarciem biznesów co najmniej do 1 marca. 

Nauczanie zdalne dla uczniów klas IV-VII może zostać przedłużone

Raczej też nie należy się spodziewać decyzji o szybszym powrocie starszych dzieci do szkół. W ubiegłym tygodniu po feriach zimowych w ławkach zasiedli uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Onet donosi nieoficjalnie, że nauczanie zdalne dla uczniów klas IV-VII może zostać przedłużone o kolejne dwa tygodnie. Źródła portalu w rządzie nie wykluczają jednak, że nauka zdalna w tym przypadku może potrwać co najmniej do końca lutego.

Rzecznik rządu Piotr MullerKoronawirus. Nowe obostrzenia poznamy w czwartek. Rzecznik rządu zapowiedział konferencję

Więcej o: