Słowacja. Wyjście z domu tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19

Od środy na terenie całej Słowacji obowiązują nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. Mieszkańcy nie mogą wychodzić z domów bez posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Istnieje jednak kilka wyjątków.

Słowackie ministerstwo zdrowia opublikował zaktualizowaną listę zasad, obowiązujących od środy 27 stycznia. Zakaz wychodzenia z domu bez aktualnego zaświadczenia o negatywnym wyniku testu nie będzie obowiązywał w przypadku wyjścia do najbliższego sklepu czy apteki. Możliwe jest również wyjście do lekarza, na szczepienie przeciw COVID-19 lub test.

Adam NiedzielskiNiedzielski o luzowaniu obostrzeń. "Poziom ryzyka jest wciąż bardzo duży"

Słowacja. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu podczas spaceru czy uprawiania sportu

Od powyższej zasady istnieje również wyjątek dotyczący spacerów z dzieckiem do trzeciego roku życia lub z psem, w odległości maksymalnie kilometra od miejsca zamieszkania. Wyniku testu nie muszą ponadto posiadać osoby, które w ciągu poprzednich trzech miesięcy przebyły COVID-19 lub w ciągu poprzednich dwóch tygodni przyjęły drugą dawkę szczepionki - informuje słowacki resort zdrowia.

Tamtejsza policja zapowiedziała, że przeprowadzane będą zaostrzone kontrole. Zaświadczenie o uzyskaniu negatywnego wyniku testu będzie wymagane w przypadku drogi do pracy, na pocztę lub do banku. Ponadto muszą je mieć osoby spacerujące i uprawiające sport na świeżym powietrzu. Regulacja nie dotyczy dzieci do 15. roku życia i seniorów powyżej 65. roku życia.

Słowacja. W niektórych regionach obostrzenia mogą być wydłużone

Zaktualizowane przepisy będą obowiązywać dla całego kraju do 2 lutego. W powiatach, w których odnotowane zostaną najwyższe liczby zakażeń, zakaz zostanie przedłużony o pięć kolejnych dni.

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjnePrzychodnia w Ustroniu wyszczepi swoich pacjentów dopiero za pięć lat

Obecnie na Słowacji potwierdzono 37 166 aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem. 26 stycznia tamtejszy resort zdrowia poinformował o 1 590 nowych zakażeniach i 192 kolejnych zgonach. Od początku epidemii zakaziło się 238 617 osób, z czego 4 260 zmarło.

Zobacz wideo Zandberg: Jesteśmy ważnym partnerem, bez którego szczepionki by nie powstały
Więcej o: