Na wiosnę ruszy "plan odbudowy zdrowia Polaków". Ministerstwo przygotowuje bon dla pacjentów

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, zapowiedział, że na wiosnę ma ruszyć plan odbudowy zdrowia Polaków. Program zakłada wprowadzenie bonu na wykonanie podstawowej diagnostyki, która pozwoli podjąć decyzję o ewentualnym dalszym leczeniu.

Wprowadzenie programu odbudowy zdrowia Polaków sygnalizował jeszcze w listopadzie minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister powiedział wówczas, że program obejmie badania diagnostyczne dla 40-latków, zdjęcie limitów ze specjalistyki, stworzenie sieci profilaktyki kardiologicznej oraz rozbudowę opieki zdrowia psychicznego. - Problemy zdrowotne Polaków dotyczą całego spektrum chorób. Głównym problemem zdrowotnym są choroby kardiologiczne, przyrastająca liczba zachorowań na nowotwory - powiedział.

Wojciech Andrusiewicz: Plan odbudowy zdrowia Polaków zakłada bon na diagnostykę

Rzecznik resortu zdrowia powiedział w TV Republika, że program ruszy prawdopodobnie na wiosnę, kiedy spadnie liczba zakażeń koronawirusem. - To są kroki, które byśmy chcieli bardzo szybko wprowadzić w życie, ale musimy poczekać do czasu, kiedy epidemia koronawirusa się ustabilizuje - powiedział.

Zdjęcie ilustracyjneUSA. Aptekarz przyznał się do zniszczenia setek szczepionek

- Program będzie polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po covidzie mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia - wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo - podkreślił.

Andrusiewicz wyjaśnił, że "będzie to coś na zasadzie bonu do wykorzystania przy diagnostyce". Dodał, że resortowi zależy na tym, aby każdy pacjent po przeprowadzeniu badań mógł podjąć świadomą decyzję o dalszym leczeniu. W ramach programu planowane jest też zlikwidowanie kolejek do lekarzy specjalistów.

COVID-19 w Polsce. Spada liczba zajętych łóżek covidowych

Andrusiewicz został zapytany o aktualny stan systemu ochrony zdrowia. Rzecznik powiedział, że liczba zajętych łóżek przez pacjentów covidowych cały czas spada. Jeszcze dwa miesiące temu znajdowała się w granicach 35 tys., a dzisiaj jest poniżej 30 tys. - Prosiliśmy wojewodów, żeby powoli odmrażać uwolnione łóżka i przekierowywać je dla pacjentów z innymi schorzeniami, szczególnie dla interny, żeby pacjenci, którzy chorują na inne schorzenia mogli być na bieżąco przyjmowani do szpitali - powiedział.

Ponad 100 mln zakażeń koronawirusem na całym świecieKoronawirus. Ponad 100 milionów zakażeń SARS-CoV-2 na całym świecie

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na Covid-19 może dać wynik fałszywie dodatni?