Koronawirus w Polsce. 389 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby

Koronawirus w Polsce. W środowym raporcie Ministerstwo Zdrowia przekazało, że na przestrzeni ostatnich 24 godzin z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło kolejnych 389 pacjentów. Łączna liczba zgonów od początku epidemii wzrosła do 36 054.

Resort dodatkowo poinformował, że przeprowadzone w ciągu ostatnich 24 godzin testy na obecność koronawirusa wykazały pozytywne wyniki w przypadku 6 789 osób. Dodając to do całkowitego bilansu, łączna liczba zakażeń od początku epidemii w Polsce wynosi obecnie 1 489 512.

Profesor nauk medycznych Andrzej HorbanHorban: Osoby otyłe należy dopisać do listy priorytetów ws. szczepień

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, spośród wszystkich pacjentów, którzy na przestrzeni ostatniej doby przegrali walkę z koronawirusem, większość miała choroby współistniejące - takich przypadków było 292. Pozostałe 97 osób chorób tych nie miało. Od początku epidemii z powodu COVID-19 zmarło już 36 054 pacjentów.

Koronawirus w Polsce. "Otyli mają mniejsze szanse na przeżycie"

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" podkreślił, że "Rada Medyczna mówi klarownie: pierwsi szczepieni mają być ci najbardziej zagrożeni. Kolejność powinna być ułożona według wieku". Jak dodał, pierwsze powinny zostać zaszczepione osoby z grup, które najczęściej umierają. Odniósł się także do osób z chorobami współistniejącymi.

- Większość z nich jest w grupie 60 plus, tyle że mamy grupę 10 mln seniorów, a szczepionek milion. Wiedzą państwo, kto jeszcze umiera? Otyli. Jeśli na COVID-19 zachoruje ktoś, kto waży 120 czy 140 kg, ma tylko 50 proc. szans na przeżycie. Więc ich także trzeba będzie dopisać do priorytetów, granicą będzie BMI (wskaźnik masy ciała - red.), ale to w dalszej kolejności. Tylko to bardzo trudno ustalić, bo jak będzie tylko wskaźnik, to ludzie będą kombinować - stwierdził prof. Horban.

Zdjęcie ilustracyjneGrupa posłów PiS o szczepionkach: "Sporządzone z abortowanych płodów"

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Kiedy Izrael osiągnie odporność populacyjną?