Spotkanie premiera z opozycją. Dworczyk: Poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel

- Poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel, czyli sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera po spotkaniu ws. szczepień. - To jest jedyny sposób, żeby walczyć z pandemią - przypomniał polityk.

We wtorek odbyło się spotkanie poświęcone Narodowemu Programowi Szczepień, w którym udział brali przedstawiciele partii politycznych oraz premier Mateusz Morawiecki. Michał Dworczyk podkreślił, że reprezentanci rządu m.in. odpowiadali na pytania. - Pojawiały się niektóre pomysły, które w zderzeniu z rzeczywistością nie mogą być realizowane - stwierdził szef KPRM.

- Wybrzmiał taki postulat, sformułowany chyba przez przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych, aby, pomimo porozumienia unijnego, rząd rozpoczął rozmowy poza Unią Europejską o pozyskaniu szczepionek - poinformował podczas konferencji. - Pojawiła się też, z tych realnych propozycji, ciekawa propozycja posła [Bartosza - przyp. red.] Arłukowicza nt. podawania szczepionek osobom leczonym onkologicznie. To na pewnym etapie, kiedy tych szczepionek będzie więcej, wydaje nam się, że jest do wykorzystania ten pomysł - podkreślił pełnomocnik rządu ds. szczepień.

- Trzeba jasno powiedzieć, że tym, co nas ogranicza, to dostępność szczepionek. (...) Fakty są takie, że wykorzystujemy wszystkie szczepionki, które trafiają do Polski. Dzięki systemowi, który został przygotowany, możemy wykonywać wiele milionów szczepień miesięcznie, dzisiaj niestety każdy punkt szczepień może otrzymać tylko 30 dawek na tydzień  - zaznaczył Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera zaapelował, aby kwestia szczepień nie została upolityczniona. - To zbyt ważna sprawa, żebyśmy ją upolityczniali, tutaj powinniśmy działać wspólnie, razem i o to apelujemy do wszystkich środowisk politycznych w Polsce - dodał.

Terlecki: Padło parę ciekawych propozycji

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że było to dobre spotkanie. Dodał, że padło "parę ciekawych propozycji, które rząd weźmie pod uwagę". Pytany, jakie to propozycje odparł, że chodzi, by rodziny mogły rejestrować seniorów na szczepienia poprzez profil zaufany.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 to najważniejsze wyzwanie, które stoi aktualnie przed państwem polskim". "To kwestia ponad wszelkimi podziałami politycznymi" - napisał szef rządu na Facebooku po spotkaniu z przedstawicielami partii parlamentarnych, poświęconym walce z COVID-19. "Zawsze byłem i jestem otwarty na dialog z każdym, komu leży na sercu dobro Polski. Solidarność i zgoda to nasza największa broń w tej wojnie" - podkreślił.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach:

Zobacz wideo Co jeśli zarazimy się między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki? Q&A z dr Grażyną Cholewińską-Szymańską
Więcej o: