Resort dodatkowo poinformował, że przeprowadzone na przestrzeni ostatniej doby testy wykazały pozytywne wyniki w przypadku 4 604 osób. Powoduje to, że łączna liczba zakażeń od początku epidemii wynosi na ten moment 1 482 722.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, spośród wszystkich pacjentów, którzy w ciągu ostatniej doby przegrali walkę z COVID-19 większość miała tzw. choroby współistniejące - takich przypadków było łącznie 225. Pozostałe 39 osób chorób tych nie miało. Od początku epidemii w naszym kraju zmarło już 35 655 pacjentów.
W poniedziałek zaczęły się szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 70. roku życia (urodzonych w 1951 roku lub wcześniej). Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że do godz. 12 szczepionki trafią łącznie do 5 873 punktów szczepień, które będą prowadziły szczepienia populacyjne. Dodał, że w poniedziałek rozpoczęły się szczepienia seniorów w 2793 placówkach.
- Na korytarzach spokój, cisza, tłumów nie widać - tak o początku szczepień seniorów mówił Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Nie obyło się bez pewnego zamieszania, ale nie z winy szpitala. Choć mieliśmy zapowiedź, że dzisiaj do szpitala tymczasowego i punktu szczepień dla seniorów dotrze szczepionka Moderny, to ona jednak nie dotarła - dodaje dyrektor placówki.
- Wszystko przebiega zgodnie z planem i rozpoczęliśmy szczepienia. Mamy do rozdysponowania 570 dawek szczepionki, ale w tym są również drugie dawki dla osób już zaszczepionych pierwszą dawką - przekazał przed godz. 9 portalowi Gazeta.pl Michał Przybycień, pełnomocnik dyrektora ds. operacyjnych Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.
*****
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.