Izrael. Szczepionka Pfizera jest skuteczna. Po szczepieniu zakaziło się 20 z 128 tys. osób

Mniej niż 0,01 proc. osób, które w Izraelu otrzymały obie dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer, zakaziło się koronawirusem - dowodzą wstępne dane ws. skuteczności tego środka, przedstawione w poniedziałek w komunikacie przez izraelską organizację ochrony zdrowia Maccabi.
Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na COVID-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

Tylko 20 osób spośród ponad 128 tys. zaszczepionych obiema dawkami preparatu Pfizera zostało zakażonych, a przebieg infekcji był u nich bardzo lekki, nie wymagał hospitalizacji i ograniczał się do takich symptomów jak bóle głowy, osłabienie i kaszel. Żaden z chorych nie miał gorączki przekraczającej 38,5 st. C - głosi komunikat.

Dyrektor Maccabi ds. informacji Anat Ekka Zohar powiedziała, że osoby, które przeszły COVID-19 mimo szczepienia, będą monitorowane. "Będziemy badać, czy nadal występują u nich tylko łagodne symptomy i czy nie pojawią się komplikacje wywołane przez wirus" - dodała.

Koncern Moderna ogłasza: nasza szczepionka przeciwko COVID-19 działa na mutacje koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Moderna ogłasza, że jej szczepionka działa na mutacje COVID-19

Izrael. Zaszczepiono już 2,6 mln spośród 9 mln obywateli

Ponad 2,6 mln osób, spośród liczącej 9 mln populacji Izraela, otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki i około 1,2 mln zaszczepiono już obiema dawkami.

Kampania szczepień przeciw COVID-19 odbywa się w Izraelu najszybciej na świecie, ale spadek liczby infekcji wynika również z faktu, że w całym kraju obowiązuje lockdown. Kampania szczepień rozpoczęła się 19 grudnia - pisze Reuters.

Od początku pandemii w Izraelu wykryto około 600 tys. zakażeń, zmarło w sumie 4478 osób, w tym ponad tysiąc w styczniu. (PAP)

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl.

Włochy. 400 tys. osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 poza obowiązującą kolejnością (zdjęcie ilustracyjne)Włochy. 400 tys. osób zaszczepionych poza obowiązującą kolejnością

* * * 

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Co jest w szczepionkach przeciw COVID-19? Na pewno nie chip

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Więcej o: