Opóźnienia w dostawach szczepionki AstraZeneca. Komisja Europejska interweniuje

Po tym, jak firma AstraZeneca zapowiedziała niespodziewanie, że dostarczy do Unii Europejskiej mniej szczepionek przeciw COVID-19, niż początkowo ustalono, Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie mechanizmu przejrzystości eksportu szczepionek. - Odpowiedzi firmy nie są zadowalające - powiedziała unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.
Zobacz wideo Czy antybiotykoterapia przeszkodzi w szczepieniu? Dr Sutkowski odpowiada na pytania widzów

Unia Europejska wsparła szybki rozwój i produkcję kilku szczepionek przeciwko COVID-19, wydając na ten cel 2,7 miliarda euro. Zdecydowała się także na przedpłatę w wysokości prawie 400 mln euro, kupując szczepionki od firmy AstraZeneca. Preparat tego koncernu nie został jeszcze dopuszczony do obrotu na rynku europejskim, ale istnieje szansa, że Europejska Agencja Leków wyda na to zgodę do końca tygodnia. Tymczasem w piątek 22 stycznia AstraZeneca niespodziewanie poinformowała Komisję Europejską i kraje członkowskie UE, że w nadchodzących tygodniach dostarczy znacznie mniej dawek szczepionki, niż wcześniej uzgodniono.

Szczepionka AstraZeneciProblemy AstraZeneca. Dostarczy mniej szczepionek na koronawirusa

Komisja Europejska zapowiada mechanizm przejrzystości eksportu szczepionek

Stanowisko firmy AstraZeneca sprawiło, że Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie mechanizmu przejrzystości eksportu. KE poinformowała, że w przyszłości wszystkie firmy produkujące szczepionki przeciwko COVID-19 na terenie Unii Europejskiej będą musiały wcześnie powiadamiać KE, ilekroć będą chciały eksportować szczepionki do krajów trzecich. Bruksela chce mieć pewność, że koncerny farmaceutyczne nie opóźniają dostaw dlatego, że sprzedają szczepionki przeciw COVID-19 np. na rynku japońskim lub koreańskim, gdzie mogą zarobić więcej.

Pandemia koronawirusa. Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer-BioNtechDworczyk: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu

- Ten nowy harmonogram [zapowiedziany przez firmę AstraZeneca - red.] jest nie do przyjęcia dla Unii Europejskiej. Dlatego w weekend napisałam do firmy list, w którym zadałam ważne i poważne pytania. Unia Europejska wstępnie sfinansowała opracowanie szczepionki i jej produkcję i chce zobaczyć zwrot. Unia Europejska chce wiedzieć dokładnie, ile dawek zostało wyprodukowanych przez AstraZeneca i czy oraz komu zostały one dotychczas dostarczone. [...] Chcemy jasności transakcji i pełnej przejrzystości w zakresie eksportu szczepionek z UE - powiedziała na konferencji prasowej unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides, zapowiadając, że wspólnota "podejmie wszelkie działania niezbędne do ochrony swoich obywateli i praw".

Członkowie Komisji Europejskiej spotkali się z przedstawicielami firmy AstraZeneca, jednak uznali, że wyjaśnienia koncernu nie są wystarczające. W sprawie opóźnień w dostawach szczepionek przeciwko koronawirusowi prowadzone będą dalsze rozmowy. 

*****

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.

Więcej o: