Ponad połowa Polaków źle ocenia system rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 [SONDAŻ]

Mimo wielu możliwości rejestracji na szczepienie przeciwko koronawirusowi niewielu Polaków zdążyło skorzystać z systemu. Według sondażu United Surveys 51 proc. badanych ma negatywny stosunek do systemu rejestracji na szczepienie i zgłaszania chęci zaszczepienia.

Z sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że zaledwie 27,9 proc. ankietowanych skorzystało z systemu rejestracji i zgłaszania chęci szczepień. Dotychczas najwięcej osób, które skorzystały z systemu rejestracji ma powyżej 60 lat. Ponadto, spośród wyborców różnych ugrupowań politycznych, to zwolennicy Lewicy najczęściej korzystali z rejestracji na szczepienie (61 proc.), a najrzadziej wyborcy Konfederacji (11 proc.). Badanie zostało wykonane 21 stycznia metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Zobacz wideo Czy antybiotykoterapia przeszkodzi w szczepieniu? Dr Sutkowski odpowiada na pytania widzów

Ocena systemu rejestracji na szczepienie przeciwko koronawirusowi

Sondaż United Surveys wskazuje, że 51 proc. ankietowanych negatywnie ocenia system rejestracji na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Co ciekawe, "system zgłoszeń najlepiej oceniają osoby między 40. a 50. rokiem życia (w sumie 79 proc. ocenia go dobrze) i między 60. a 70. rokiem życia (ogółem 57 proc. ocenia go zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze)" - donosi RMF FM.

Częściej krytycznie do systemu rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 odnoszą się kobiety (69 proc.) niż mężczyźni (40 proc.). Spośród wszystkich ankietowanych na pytanie "jak oceniasz działanie systemu rejestracji na szczepienia i zgłaszania chęci szczepień?" odpowiedzi "zdecydowanie dobrze" udzieliło tylko 13,6 proc. osób.

Kolejność szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce

Zgodnie z kolejnością opisaną w Narodowym Programie Szczepień w pierwszej kolejności ze szczepionki przeciwko koronawirusowi skorzystały osoby z grupy "zero" czyli lekarze, pracownicy ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków. Następnie w ramach pierwszej grupy rozpoczęły się rejestracja i szczepienia seniorów powyżej 80 roku życia, a od 22 stycznia ruszyła rejestracja dla osób "70+". Grupy wiekowe obejmują osoby, które rocznikowo kwalifikują się danego wieku, to znaczy, że muszą być urodzone w np. 1941 roku, aby skorzystać ze szczepienia dla osób "80+".

W pierwszych godzinach rejestracji dla seniorów otrzymywaliśmy informacje o przeciążonej infolinii do rejestracji. Numer 989 był obciążony, a telefony się urywały. W jednej minucie na infolinię służącą do rejestracji na szczepienie przeciwko koronawirusowi chciało dodzwonić się 300 tys. osób. Pod przychodniami ustawiały się długie kolejki chętnych, ale nie dla wszystkich starczyło miejsc, ponieważ każdy punkt szczepień otrzymuje określoną liczbę preparatu na dzień. W dużych miastach seniorzy decydowali się nawet na zarejestrowanie w okolicznych mniejszych miejscowościach, w których zainteresowanie szczepionką było mniejsze.

Więcej o: