Moderna ogłasza, że jej szczepionka działa na mutacje koronawirusa. Ale testuje podawanie trzeciej dawki

Firma Moderna poinformowała, że produkowana przez nią szczepionka przeciwko COVID-19 - nazywana mRNA-1273 - działa na nowe mutacje koronawirusa: brytyjską i afrykańską. W tym drugim przypadku mówi jednak o sześciokrotnym zmniejszeniu poziomu przeciwciał. Koncern zapowiedział testy, polegające na podawaniu dodatkowej, trzeciej dawki szczepionki.

Szczepionka Moderna COVID-19 zachowuje działanie neutralizujące wobec nowych wariantów zidentyfikowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki - poinformowała amerykańska firma na Twitterze.

Szczepienia przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Michał Dworczyk: Wtorkowa dostawa szczepionki Moderny została odwołana

Moderna: nasza szczepionka przeciwko COVID-19 działa na mutacje koronawirusa

W oficjalnym oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej Moderny, napisano, że "badanie nie wykazało istotnego wpływu na poziomy przeciwciał przeciwko wariantowi B.1.1.7 w porównaniu z mutacjami wcześniejszymi". Jeśli chodzi o wariant z Republiki Południowej Afryki (B.1.351), zaobserwowano "sześciokrotne zmniejszenie" poziomów przeciwciał. Dodano jednak, że "pomimo tego zmniejszenia" poziomy przeciwciał "pozostają powyżej poziomu, który niezbędny jest do zapewnienia ochrony" - podkreśliła Moderna.

Moderna poinformowała także o rozpoczęciu nowej strategii badań klinicznych, które mają zwiększyć odporność na nowe mutacje koronawirusa. Ma ona opierać się na podawaniu dodatkowej, trzeciej dawki szczepionki.

Czym różni się szczepionka Pfizer od szczepionki Moderna?Szczepionki Pfizer i Moderna. Czym się różnią?

W oświadczeniu nowe warianty oceniono jako niebezpieczne. "Oba warianty rozprzestrzeniają się w szybkim tempie i są związane ze zwiększoną transmisją, wyższym obciążeniem wirusem po zakażeniu, a także poważniejszymi powikłaniami" - czytamy.

- Starając się pokonać koronawirusa, który wywołał pandemię, uważamy, że w miarę ewolucji wirusa konieczne jest podjęcie proaktywnych działań. Jesteśmy zachęceni nowymi danymi, które wzmacniają naszą pewność, że szczepionka Moderna COVID-19 powinna chronić przed nowo wykrytymi wariantami - przekazał w oświadczeniu Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderny. Dodał, że firma "na wszelki wypadek" dodatkowo testuje wzmocnienie szczepionki przeciwko wariantowi z RPA.

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Prezes ARM o szczepionkach Pfizera i Moderny

Tymczasem koncern Moderna zapowiedział redukcję dostaw szczepionek. W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że wtorkowa dostawa szczepionki Moderny, łącznie 42 tys. dawek, została odwołana i przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend. - Z niepokojem patrzymy na te deklaracje - powiedział w Polskim Radiu 24 prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Do końca marca do Polski ma trafić 840 tysięcy dawek szczepionki Moderny. Do końca stycznia ma jej być łącznie 72 tysiące.

Odwołanie wtorkowej dostawy nie wpłynie jednak na szczepienia w tym tygodniu. - W poniedziałek szczepionka Moderny trafiła do czterech szpitali węzłowych - w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Docelowo ma być także w innych punktach szczepień - zadeklarował prezes Agencji Rezerw Materiałowych. - Chcemy, żeby były punkty, które szczepią Pfizerem, i takie, które szczepią Moderną. Dzięki temu będzie większy porządek w dystrybucji i później w procesie szczepienia - wyjaśnił Michał Kuczmierowski.

Wcześniej chwilową redukcję dostaw szczepionek zapowiedział Pfizer. Wynikało to z potrzeby wykonania modernizacji w jednej z fabryk koncernu, by ostatecznie móc zwiększyć produkcję, a co za tym idzie, dostawy.

Koncern przekazał, że do końca tego kwartału ma nadrobić zaległości w dostawach szczepionek - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

W poniedziałek do Polski trafiła kolejna, zredukowana partia dostaw od tego producenta. Od połowy lutego spodziewane są zwiększone dostawy szczepionki firmy Pfizer. 

Więcej o: