Włochy. 400 tys. osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 poza kolejnością. Wszczęto dochodzenie

We Włoszech z blisko 1,2 mln szczepionek przeznaczonych dla medyków walczących z pandemią aż jedną trzecią podano personelowi niemedycznemu. Ministerstwo zdrowia wszczęło dochodzenie.

Wiceminister zdrowia Włoch Pierpaolo Sileri powiedział, że dane nadesłane z regionów są obecnie weryfikowane. Sileri wyraził nadzieję, że chodzi wyłącznie o personel szpitali i domów opieki, a więc o pracowników bezpośrednio zagrożonych. Zapowiedział, że w przeciwnym przypadku powiadomi prokuraturę.

Włochy. 400 tys. osób zaszczepionych poza obowiązującą kolejnością

Jednak szef federacji związków lekarskich Filippo Anelli powiadomił włoskie media, że zaszczepiono blisko 400 tys. osób należących do personelu administracyjnego, a więc nienależących do strefy podwyższonego ryzyka. Dodał, że nie chodzi o sprzątaczy i sprzątaczki, którzy mają pełne prawo do pierwszeństwa. Skrytykował przy tym decyzję o niewciągnięciu na listę uprzywilejowanych dentystów i innych medyków pracujących poza strukturami szpitalnymi.

Zobacz wideo Czy antybiotykoterapia przeszkodzi w szczepieniu? Dr Sutkowski odpowiada na pytania widzów

Włochy: milion uczniów wróciło do szkół

We Włoszech w związku ze złagodzeniem restrykcji sanitarnych w kilku regionach blisko milion uczniów w poniedziałek wróciło do szkół. Ponad połowa z nich to uczniowie szkół średnich w regionie Lombardii, najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa.

Po przerwie świątecznej we Włoszech do szkół wrócili uczniowie podstawówek i gimnazjów. w poniedziałek dołączyli do nich uczniowie liceów i techników w pięciu regionach, między innymi w Lombardii i Kampanii. Na razie obowiązuje rotacyjny tryb nauczania. W ławkach zasiądzie połowa uczniów. Reszta wciąż będzie uczestniczyć w zajęciach zdalnie, poprzez połączenie internetowe. Niemniej oznacza to, że z blisko 8,5 mln wszystkich włoskich uczniów szkół podstawowych i średnich, 6 milionów, czyli 70 procent, bierze już bezpośredni udział w lekcjach. System zdalnego nauczania we wszystkich liceach nadal obowiązuje w 6 z 20 włoskich regionów, w tym w obu weneckich (Friuli-Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska), na Sardynii i Sycylii.

Więcej o: