Ruszyły szczepienia dla seniorów. "Nie obyło się bez pewnego zamieszania, ale nie z winy szpitala"

- Na korytarzach spokój, cisza, tłumów nie widać - tak o początku szczepień seniorów mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Nie obyło się bez pewnego zamieszania, ale nie z winy szpitala. Choć mieliśmy zapowiedź, że dzisiaj do szpitala tymczasowego i punktu szczepień dla seniorów dotrze szczepionka Moderny, to ona jednak nie dotarła - dodaje dyrektor placówki.

W poniedziałek zaczęły się szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 70. roku życia (urodzonych w 1951 roku lub wcześniej). Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że do godz. 12 szczepionki trafią łącznie do 5 873 punktów szczepień, które będą prowadziły szczepienia populacyjne. Dodał, że w poniedziałek rozpoczęły się szczepienia seniorów w 2793 placówkach.

W tym tygodniu w ramach szczepień populacyjnych zaplanowano 206 969 szczepień. Dotychczas w naszym kraju na COVID-19 zaszczepiono ponad 707 tysięcy osób.

Poranna rozmowa Gazeta.pl "Czy jest sens przyjmować szczepionkę Astra Zeneca?" . Dr Sutkowski odpowiada

"Pacjenci przychodzą i nie muszą stać w kolejkach"

- Wszystko przebiega zgodnie z planem i rozpoczęliśmy szczepienia. Mamy do rozdysponowania 570 dawek szczepionki, ale w tym są również drugie dawki dla osób już zaszczepionych pierwszą dawką - przekazał przed godz. 9 portalowi Gazeta.pl Michał Przybycień, pełnomocnik dyrektora ds. operacyjnych Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.

- Rejestracja przebiegała bezproblemowo, pacjenci przychodzą i nie muszą stać w kolejkach, ponieważ dokonywaliśmy rejestracji na konkretne daty i godziny. Szczepionki dotarły w dniu dzisiejszym zgodnie z założeniami. Nie zarejestrowaliśmy odczynów poszczepiennych - dodał przedstawiciel placówki. Do godz. 14 zaszczepiono ponad 70 osób, w tym ponad 30 na drugą dawkę. Na jedną osobę wraz z kwalifikacją lekarską przeznaczonych jest 10 minut.

- Nie obyło się bez pewnego zamieszania, ale nie z winy szpitala. Choć mieliśmy zapowiedź, że dzisiaj do szpitala tymczasowego i punktu szczepień dla seniorów dotrze szczepionka Moderny, to ona jednak nie dotarła. Byliśmy zmuszeni sięgnąć po szczepionki Pfizera. Szybko przygotowaliśmy ponad 200 dawek, które planujemy podać w dniu dzisiejszym - mówił z kolei Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Te osoby, które pojawią się w punkcie szczepień na terenie szpitala tymczasowego, będą zaszczepione szczepionką Pfizera. Od jutra pozostałe osoby będą szczepione szczepionką Moderny - dodał.

"Na korytarzach spokój, cisza, tłumów nie widać"

- Proces szczepienia idzie sprawnie, seniorzy wsłuchali się w komunikaty mówiące o tym, żeby na szczepienie przychodzić przygotowanym, jeżeli jest możliwość, to żeby wypełnić wcześniej ankietę, zrobić przegląd leków, wziąć dokumentację medyczną - stwierdził dyrektor placówki. Zaznaczył, że planowane jest szczepienie ok. 200 osób dziennie. Punkt szczepień dla seniorów działa od poniedziałku do niedzieli od godz. 8 do 20.

- Na korytarzach spokój, cisza, tłumów nie widać. Jest to zasługa tego, że staraliśmy się szeroko informować, jak będzie wyglądał proces szczepienia. Po drugie, zapisy były zapisami godzinnymi. Apele o to, żeby przychodzić na konkretną godzinę, sprawdziły się - przekazał dyrektor szpitala.

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?
Więcej o: