Dworczyk: Przed przychodniami nie ma już kolejek. Ale nie ma też szczepionek

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. COVID-19, podziękował seniorom za to, że wykorzystują zdalne sposoby zapisywania się na szczepienia. - Dzisiaj nie ma już kolejek przed przychodniami. Dziękujemy, że seniorzy ze zrozumieniem podeszli do apeli - powiedział. Jednocześnie dodał, że nie ma już wolnych szczepionek.

- Chciałbym seniorom podziękować. Przez ostatnie dni apelowaliśmy, żeby seniorzy wykorzystywali do rejestracji infolinię, sms-y, stronę internetową, żeby nie udawali się osobiście do przychodni, ponieważ rodzi to pewne zagrożenia ze względu na pogodę i kontakt z osobami chorymi, a w konsekwencji zakażenie. Dzisiaj nie ma już kolejek przed przychodniami. Dziękujemy, że seniorzy ze zrozumieniem podeszli do tych apel - powiedział Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.

- Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek, to wszystkie informacje zostawiane na infolinii, stronie internetowej czy w systemie sms-owym gwarantują, że jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki będziemy dzwonić i zapraszać na konkretny termin szczepienia - podkreślił.

"Pandemia się stabilizuje"

Obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o sytuacji epidemicznej w kraju. - Dzisiejsze wyniki epidemiczne wskazują, że pandemia się stabilizuje. Mamy poniżej 2,5 tysiąca przypadków. Zajętość łóżek również spadła poniżej 15 tysięcy. W listopadzie kiedy mieliśmy szczyt pandemii ta zajętość przekraczała 23 tysiące. Dzisiaj możemy realizować szczepienia w atmosferze spokojniejszej w atmosferze takiej, ze liczba zachorowań jest mniejsza - stwierdził.

- Nasz program szczepień jest naszym dobrem narodowym. (...) Dziś kolejki przed przychodniami są już kolejkami do samych szczepień - dodał minister Niedzielski.

 ***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach:

Zobacz wideo Prokuratorzy szczepieni w grupie pierwszej. "To wąska grupa, na pierwszej linii"
Więcej o: