Prof. Andrzej Horban: Jeszcze nie czas na luzowanie obostrzeń

Profesor Andrzej Horban poproszony został o komentarz do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Doradca rządu ds. COVID-19 jest zdania, że na razie nie można podjąć decyzji o luzowaniu obostrzeń. Według eksperta ma to nastąpić dopiero po zaszczepieniu większości seniorów powyżej 70. roku życia.
Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona, mająca kontakt z wirusem, może zarażać inne osoby? [Q&A z lekarzem]

W poniedziałek 25 stycznia ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów z pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień. Do końca marca zaszczepieni mają być seniorzy powyżej 70. roku życia, którzy zarejestrowali się na szczepienie. Profesor Andrzej Horban został zapytany w RMF FM, czy po starcie szczepień populacyjnych można mieć nadzieję na luzowanie obostrzeń.

Szczepienia przeciwko COVID-19 a luzowanie obostrzeń? "Jeszcze nie, jeszcze się nie śpieszmy"

- Jeszcze nie, jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, demolujący życie społeczne, może wziąć w łeb - ocenił główny doradca premiera ds. COVID-19. Dalej mówił też o sytuacji epidemiologicznej w Polsce. - Jest lepiej, zdecydowanie jest lepiej, ale nie tak dobrze. Spada nam liczba nowo zdiagnozowanych zakażeń, co jest efektem przedłużenia zaleceń czy obostrzeń, które obowiązywały do grudnia. Liczba zgonów też już maleje, ponieważ nie dochodzi do nowych zakażeń. Ci, co umierają, to są osoby starsze, schorowane - wyjaśnił.

Ekspert w sprawie kolejności luzowania obostrzeń powiedział, że najpierw powinny otworzyć się szkoły. Według lekarza jest to rozwiązanie najbardziej bezpieczne z punktu widzenia transmisji koronawirusa wśród ludzi. - Puściliśmy łaskawie dzieci z klas 1-3 do szkół. Wszyscy się na to zgodzili i czekamy, co dalej z tego wyniknie (...). Najpierw należy otworzyć szkoły, dlatego że dzieci, nawet jeżeli chorują, to chorują w sposób łagodny - dodał.

Profesor przyznał też, że "jeśli uda się zaszczepić zdecydowaną większość osób powyżej 70 lat, to mamy wszelkie powody do tego, żeby zdecydowanie ograniczać wszystkie restrykcje i obostrzenia". Andrzej Horban apelował też do przedsiębiorców, by mimo zapowiedzi nie otwierali jeszcze swoich firm.

Profesor zwrócił uwagę, że w Polsce jest szczepionka, ale w niewystarczających ilościach nawet "dla najbardziej wrażliwej grupy", czego powodem jest zmniejszenie produkcji przez firmę Pfizer. Co do kolejności szczepień wyjaśniał, że "chodzi o to, żeby ochronić ludzi najstarszych, którzy mają największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci".

Więcej o: