25 stycznia rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 w grupie osób, które ukończyły 70. rok życia. Rząd i lekarze zachęcają do masowego udziału w tej akcji. Czy wszyscy mogą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19? Czy są jakieś choroby, które stanowią przeciwwskazanie do szczepienia?
Lekarze tłumaczą, że osoby, które nie mogą zaszczepić się przeciw COVID-19, to ci pacjenci, którzy mieli wstrząs anafilaktyczny po przyjęciu jakiegoś środka, który zawiera ten sam składnik co szczepionka lub po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.
- Zdarzyły się takie pojedyncze sytuacje na całym świecie, w naszym szpitalu po zaszczepieniu 2 tys. osób nie zanotowaliśmy żadnego przypadku. [...] Jedyny składnik, który ewentualnie może wywołać wstrząs, to glikol polietylenowy. Występuje on w niewielu specyfikach - w rozmowie z portalem twojezdrowie.rmf24.pl powiedziała lek. Lidia Stopyra - kierownik Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Lekarka wyjaśniła także, że medycy muszą zachować ostrożność w przypadku osób, które mają obniżoną odporność, np. szczepiąc pacjentów onkologicznych. Podkreśliła jednocześnie, że choroba onkologiczna nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionkę mogą przyjąć także osoby z otyłością, nadciśnieniem czy chorobami układu krążenia. Listę chorób przewlekłych, które nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki, opublikowała z kolei rządowa Rada Medyczna.
Choroby przewlekłe, które NIE SĄ przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19:
* * *
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.
Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać
Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm
Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania