Mobilny punkt szczepień - kto może z niego skorzystać? Jak zamówić transport na szczepienie?

Osoby niepełnosprawne lub niesamodzielne, które chcą skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19, a jednocześnie nie są w stanie stawić się w szpitalu lub przychodni, mogą skorzystać z mobilnego punktu szczepień. Na czym to polega i kto dokładnie może z niego skorzystać?

Mobilne punkty szczepień będą funkcjonować w każdej gminie w Polsce. Rozwiązanie to przygotowano z myślą o osobach, które chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, ale z różnych powodów nie mogą się osobiście pojawić w placówce medycznej.

Numer 22 295 00 85 z ważnymi informacjami dotyczącymi szczepień.Numer 22 295 00 85 z ważnymi informacjami dotyczącymi szczepień

Na czym polega mobilny punkt szczepień?

W ramach mobilnego punktu szczepień zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać pod wskazane miejsce zamieszkania lub przebywania pacjenta i wykonywać szczepienie na miejscu. Do zakresu działania lekarza należy dokonanie kwalifikacji do szczepień. Medycy odwiedzą każdą taką osobę dwukrotnie w celu dwukrotnego podania dawki szczepionki.

Zanim pacjent zostanie zaszczepiony, poddany zostanie badaniom. Lekarz przeprowadzi wywiad na temat jego stanu zdrowia, a także poprosi osobę o wypełnienie ankiety. Jeśli nie pojawią się żadne przeciwwskazania, szczepienie będzie mogło być wykonane. Po jego zakończeniu pacjent będzie musiał odczekać 15-30 minut, aby upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.

Z mobilnych punktów szczepień przeciw COVID-19 będą mogły skorzystać osoby, które nie są w stanie samodzielnie udać się do punktu szczepień, a więc osoby niepełnosprawne i niesamodzielne.

Jak wygląda proces zamawiania mobilnego punktu szczepień?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z mobilnego punktu szczepień mają trzy możliwości zapisania się. Mogą tego dokonać bezpośrednio w punktach szczepień lub placówkach POZ, za pośrednictwem bezpłatnej linii pod numerem 989 lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Proces rejestracji na skorzystanie z mobilnego punktu szczepień jest organizowany przez każdą gminę samodzielnie. Informacji w tym zakresie należy szukać na stronach internetowych miasta/powiatu.

W Warszawie od 25 stycznia osoby spełniające powyższe kryteria mogą umawiać transport pod specjalnym numerem telefonu: (22) 333-44-33 na hasło: „Wawa Taxi bez barier – szczepienia przeciwko Covid-19”. Transport należy umawiać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

Szczepienia przeciwko COVID-19.Ruszają szczepienia populacyjne. Na początku szczepionkę otrzymają seniorzy

Od 21 stycznia z kolei taka możliwość istnieje w Gdyni. Transport można zamówić 58 505 59 56, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Urzędnicy przypominają jednak, że to nie taksówki i proszą o umawianie się z możliwie największym wyprzedzeniem - co najmniej dwudniowym. Mieszkańcy Gdańska natomiast muszą zgłaszać wizytę pod numerem 500 218 337 lub wypełnić elektroniczny formularz na stronie gdanskpomaga.pl/transport-szczepienia/prywatne.

Zobacz wideo Dr Michał Sutkowski gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (25.01)
Więcej o: