Dworczyk: Wszystkie terminy do 31 marca zostały zarezerwowane. Nie mamy już wolnych szczepionek

- Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane. Tym samym rozdysponowane zostały już wszystkie szczepionki, które dostarczą nam producenci do 31 marca - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

- Zgodnie z umową wynegocjowaną przez KE z dostawcami szczepionek, Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek, która pozwala zaszczepić 3,1 mln Polaków. Dzisiaj zajętych terminów lub osób w trakcie szczepienia są ponad 3 mln osób. To oznacza, że w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek i wolnych terminów. Ale problemem nie jest tu system, który został w Polsce stworzony w ramach Narodowego Programu Szczepień, tylko brak samych szczepionek - tłumaczył podczas konferencji Dworczyk.

Zobacz wideo Czy w lutym dojdzie do poluzowania obostrzeń?

Dworczyk: Rozdysponowano już wszystkie szczepionki, które producenci dostarczą nam do 31 marca

- Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane. Tym samym rozdysponowane zostały już wszystkie szczepionki, które producenci dostarczą nam do 31 marca - dodał szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień 

Dworczyk zaapelował też do seniorów, którzy chcą zapisać się na szczepienie, by pozostali w domach i nie udawali się do swoich POZ-ów. 

- Apelujemy do seniorów, aby zgłaszali chęć zaszczepienia się telefonicznie, przez SMS lub przez internet - mówił. Przypomnę - mamy wciąż działającą linię telefoniczną pod numerem: 989. Tam każdy senior może zadzwonić i mimo tego, że nie ma dzisiaj terminów do zarejestrowania się, może zostawić swoje dane kontaktowe i w konsekwencji - jak tylko w Polsce pojawią się szczepionki - otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin. Można wysłać SMS na numer 664 908 556. Można zarejestrować się na stronie gov.pl/szczepimysie. Gwarantujemy, że każdy senior, którzy przekaże swoje dane, otrzyma telefon od konsultantów - zapewnił.

- Wiem, że część osób jest przyzwyczajona do tego, że samodzielnie zgłasza się do swoich przychodni. Ale dziś to wyłącznie narażanie się na złe warunki atmosferyczne i kontakt z osobami zakażonymi. Pozostańmy w domu, a wszyscy seniorzy powyżej 70. roku życia, niech skorzystają ze wspomnianych kanałów rejestracji - podkreślił. 

Narodowy Program Szczepień. "System jest przygotowany na 11 mln szczepień do końca marca. Brakuje szczepionek"

Dworczyk powiedział też, że dostawy, które docierają do Polski w ramach wynegocjowanych przez KE umów z koncernami farmaceutycznymi, nie pokrywają się z realnym zapotrzebowaniem na preparat i możliwościami krajowego programu szczepień .

- Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, choć system pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln. Oznacza to, że brakuje nam wyłącznie szczepionek - tłumaczył.

Od piątku 22 stycznia na szczepienie przeciwko koronawirusowi mogą zarejestrować się osoby powyżej 70. roku życia. Tydzień wcześniej zapisy uruchomiono dla seniorów powyżej 80. roku. Szczepienia w przypadku obu tych grup rozpoczną się w poniedziałek 25 stycznia. 

Od piątku osoby powyżej 70. roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Od piątku osoby powyżej 70. roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie

Więcej o: