W berlińskim szpitalu wykryto brytyjski szczep koronawirusa. Cała klinika na kwarantannie

Klinika Humboldta w Berlinie została objęta kwarantanną po wykryciu u 20 pacjentów i pracowników nowego, bardziej zakaźnego szczepu koronawirusa - poinformowały w sobotę wieczorem niemieckie władze sanitarne.

Chodzi o wykryty w Wielkiej Brytanii i szybko rozprzestrzeniający się na całym świecie nowy szczep koronawirusa B.1.1.7. Decyzją władz cały szpital został objęty kwarantanną i nie przyjmuje nowych pacjentów, także w nagłych przypadkach, którzy kierowani są do innych placówek.

Rzeczniczka grupy Vivantes, do której należy berlińska klinika Humboldta, powiedziała, że prawdopodobnie w najbliższych dniach liczba zakażonych nowym szczepem koronawirusa pacjentów i pracowników szpitala jeszcze wzrośnie.

Epidemia koronawirusa w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 12 257 nowych zakażeń koronawirusem i 349 kolejnych zgonów - podał w niedzielę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha. Dzień wcześniej RKI poinformował o ponad 16 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem i 879 zgonach.

Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano 2 134 936 infekcji. Na COVID-19 zmarło do tej pory 51 870 osób. Około 1 807 500 wyzdrowiało.

Wobec utrzymującego się wysokiego poziomu zakażeń i zgonów kanclerz Angela Merkel oraz premierzy niemieckich krajów związkowych podjęli w tym tygodniu decyzję o przedłużeniu do 14 lutego obowiązującego obecnie twardego lockdownu i wprowadzeniu nowych ograniczeń. Zamknięte pozostaną m.in. szkoły i przedszkola, restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część placówek handlu detalicznego, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

Merkel ostrzegła, że wobec ryzyka rozprzestrzeniania się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami UE.

Koronawirus: najnowsze informacje i zalecenia na gov.pl

***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W poniedziałek 23.01 o godzinie 8:30 gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach:

Zobacz wideo Jak długo utrzyma się odporność na wirusa? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o: