Wielka Brytania. W ciągu doby zaszczepiono niemal pół miliona osób. Preparat przyjęło już ponad 8 proc. populacji

W ciągu doby w Wielkiej Brytanii przeciw COVID-19 zaszczepiono przeszło 478 tys. osób, najwięcej od rozpoczęcia kampanii szczepień - poinformował w sobotę rząd w Londynie. W tym samym czasie z powodu koronawirusa zmarło tam 1348 kolejnych chorych, zdiagnozowano też 33 552 nowe infekcje.

W całej Wielkiej Brytanii zaszczepiono dotychczas ponad 5,8 mln osób, z których 468 tys. przyjęło już dwie dawki preparatu - napisano na stronie internetowej z rządowymi statystykami dotyczącymi epidemii. Koronawirusem w tym kraju zakaziło się ponad 3,6 mln osób, 97 329 z nich zmarło. W szpitalach przebywa 37 899 pacjentów z COVID-19, ponad 4 tys. chorych musi korzystać z pomocy respiratorów.

Rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19

Według zestawienia agencji Reutera liczba nowych infekcji w Wielkiej Brytanii stopniowo spada, w ostatnim tygodniu było ich o 25 proc. mniej niż w poprzednim; nieustannie rośnie natomiast liczba ofiar śmiertelnych epidemii. W ostatnim tygodniu z powodu koronawirusa zmarło tam o 15 proc. więcej osób niż w poprzednim.

Wielka Brytania jest piątym najbardziej dotkniętym pandemią krajem świata, zarówno pod względem liczby zakażeń, jak i zgonów. W kraju szerzy się nowy wariant SARS-CoV-2, który według brytyjskich naukowców jest o 30 do 70 proc. bardziej zaraźliwy niż jego poprzednia odmiana.

W Wielkiej Brytanii udało się już zaszczepić przeciw COVID-19 ponad 8,7 proc. populacji. Pod tym względem na świecie lepszy wynik osiągnięto tylko w Izraelu, gdzie szczepionkę przyjęło już ponad 37 proc. mieszkańców, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie oraz na Seszelach - relacjonuje Bloomberg. W USA udało się zaszczepić ponad 6 proc. ludności, średnia dla całej Unii Europejskiej to 1,79 proc. W Polsce do tej pory wykonano 684 277 szczepień (dane na 24.01, godz. 7:30).

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W poniedziałek 23.01 o godzinie 8:30 gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach:

Zobacz wideo Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska wyjaśnia, co ze szczepieniami w trakcie leczenia onkologicznego
Więcej o: