Zmiany w kolejności szczepień. Nowelizacja rozporządzenia weszła w życie

W piątek wieczorem opublikowano nowelizację dot. kolejności szczepień. W pierwszej grupie preparat będą mogły przyjąć m.in. osoby urodzone po 1961 roku, które są dializowane. Rozporządzenie wchodzi w życie w sobotę.

W pierwszej grupie szczepień znalazły się osoby urodzone w 1961 roku lub wcześniej, które mają nowotwory, osoby po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, a także dializowane bądź będące w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej - czyli przy pomocy respiratora. Ze szczepień na tym etapie będą mogli skorzystać także chorzy w hospicjach domowych, w placówka całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi bądź seniorami.

Do grupy nauczycieli, którym także przysługuje szczepienie w grupie pierwszej, dołączono pracowników placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

W grupie pierwszej - zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami rządu - mają być szczepieni także przedstawiciele służb mundurowych.

Kadra narodowa zwolniona z kwarantanny

W rozporządzeniu z kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy zwolniono osoby, które miały negatywny wynik testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy, w ciągu 48 godzin od wykonania testu. Kwarantanny nie będą musieli przechodzić także członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych i sztabu szkoleniowego, którzy wracają z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową.

W nowelizacji zapisano też, że dziennikarze będą mogli przebywać w hotelach w ramach wykonywania obowiązków zawodowych poza miejscem zamieszkania. Obecnie w trakcie lockdownu obowiązuje zakaz prowadzenia usług hotelarskich.

***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W poniedziałek 23.01 o godzinie 8:30 gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl będzie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach:

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi
Więcej o: